Gram Altın ALTIN 525.96
Polisim Dergisi

  36 kişi hayatını kaybetmişti! 5 maddede sahte içkiyi anlamanın yolu

  Sahte içkilerin zehirleme sebebinin başında etil alkol yerine metil alkol kullanılması yer alıyor. Sahte içkinin anlaşılması renk ya da koku …

  Reklam
  36 kişi hayatını kaybetmişti! 5 maddede sahte içkiyi anlamanın yolu

  Sahte içkilerin zehirleme sebebinin başında etil alkol yerine metil alkol kullanılması yer alıyor. Sahte içkinin anlaşılması renk ya da koku sayesinde olmuyor, yılların alkol tutkunları bile bu tuzağa düşebiliyor.

  SAHTE İÇKİ NASIL ANLAŞILIR?

  1- Sahte içki renginden ya da kokusundan değil etiket bilgilerinden anlaşılır.

  2 – İçki şişesinin üzerinde bakanlık onaylı kayıt numarası olup olmadığı kontrol edilir.

  3 – Ambalaj üzerinde TAPDK bandrolü aranır.

  4 – İçkilerin orijinal ambalajında olup olmadığına dikkat edilir.

  5 – Tüketim öncesi içkinin göz önünde açılması sağlanır.

  UFAK DETAYLARA DİKKAT

  Markanın yazılı olduğu etiketin ve şişenin yıpranmış olup olmadığı ile bandrolün düzgün yapıştırılmış olmasına dikkat edilmelidir. İçki şişesinin üzerinde mutlaka hologram bulunmalıdır. Şişenin kapak kodu ve boyun kodunun birbirini tutması gerekir. Alkollü içki şişesinin kapak kısmının tutkalla yapıştırılıp yapıştırılmadığına dikkat edilmelidir. Kapağında enjektör deliğine benzer delik bulunan şişeler alınmamalıdır.

  ‘TAPDK SATIŞ BELGESİ’ OLAN YERLERDEN ALIŞVERİŞ YAPILMALI

  Alkollü içkiler, ‘TAPDK Satış Belgesi’ olan perakende satıcılardan alınmalıdır. Şişenin arka yüzünde tüketiciyi bilgilendirme amaçlı Türkçe etiket olmasına özen gösterilmelidir. Etiket üzerinde üretici veya ithalatçı firma adı veya adresi bulunmasına dikkat edilmelidir. Görünür ve belirgin halde bulanıklık, tortu ve fiziki kirlilik içeren alkollü içkiler kesinlikle tüketilmemelidir. Yine de şüphelenilen bir durum meydana gelirse 174 Alo Gıda Hattı aranabilir.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ