Gram Altın ALTIN 438.548
Polisim Dergisi

  ABD’de gözler kritik eyaletlerde: Biden 248, Trump 214 delege kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump toplam delege sayısını 214’e çıkardı. Biden ise 248 …

  Reklam
  ABD’de gözler kritik eyaletlerde: Biden 248, Trump 214 delege kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump toplam delege sayısını 214’e çıkardı. Biden ise 248 delege almış durumda bulunuyor.

  ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

  Michigan’da Biden farkı açıyor

  Sonuçların henüz netleşmediği Pensilvanya (20 delege), Kuzey Carolina (15), ve Georgia’da (16) Trump önde giderken, Wisconsin (10 delege), Michigan (16) ve Nevada’da (6) Biden avantajlı görünüyor.

  Michigan’daki yarışı Trump uzun süre önde götürmesine rağmen son sayımlarda Biden’in gerisine düştü.

  Michigan – Kaynak: AP

  16 delegeye sahip Michigan’da Biden, Türkiye saati ile 17.00 itibariyle Trump’ı geride bıraktı. Oyların yüzde 96’sının sayıldığı eyalette 28 bin 466 (Yüzde 0,5) fark ile Biden yarışı önde götürüyor. 

  Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Kampanya Menajeri Bill Stepien, Wisconsin’de oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunacaklarını ve bazı eyaletlerde de sonuçları mahkemeye taşıyabileceklerini belirtti.

  Hangi eyalette kim kazandı?

  Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazandığı eyaletler: Kentucky, Indiana, Oklahoma, Alabama, Arkansas, Güney Dakota, Güney Carolina, Nebraska, Tennessee, Missouri, West Virginia, Utah, Wyoming, Kuzey Dakota, Kansas, Ohio, Idaho, Louisiana, Mississippi, Texas, Montana, Iowa, Florida

  Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı eyaletler: Vermont, Massachusetts, Delaware, Maryland, New York, New Jersey, Illinois, Colorado, Connecticut, New Mexico, California, Oregon, Washington, New Hampshire, Virginia, Rhode Island, Minnesota, Hawaii

  Salıncak eyaletlerde sayım devam ediyor


  Seçimde son durum

  Kaynak: AP

  Trump’tan geriye düşmesine ilişkin “çok ilginç” yorumu

  ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki başkanlık seçimlerinde en başta tüm Demokrat bölgelerde önde olduğunu ancak bir anda ortaya “sürpriz” oylar çıktığını belirterek, “Bu çok ilginç.” yorumunda bulundu.

  ABD’de sonuçları henüz kritik eyaletlerde netleşmeyen seçimlere ilişkin Trump, Twitter’dan açıklama yaptı. Trump, “Dün gece ben, Demokratların kontrolündeki hemen hemen tüm kilit eyaletlerde yarışı önde götürüyordum. Sonra bir bir bu eyaletlerde sürpriz oyların sayılmasıyla ben geriye düştüm. Çok ilginç.” ifadesini kullandı.

  Sandıklar kapandı; ilk açıklama Biden’dan geldi

  Sandıkların kapanmasının ardından kameralar karşısına ilk geçen isim Demokratların adayı Joe Biden oldu. Biden, “Kimin kazandığını sadece ABD halkı söyleyebilir, iyimserim” ifadelerini kullandı.  Oy sayısında önde olan Biden, “Sonuçları almamız yarın sabahı bulabilir” dedi. 

  Trump ise Biden’ın açıklama yaptığı dakikalar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD saatiyle akşam saatlerinde kameralar karşısına geçeceğini duyurdu. Trump’ın paylaşımdaki büyük zafer (big win) ifadesi dikkat çekerken “Seçimin çalınmasına izin vermeyiz” mesajını paylaştı.

  İşte eyaletlerde seçim sonuçları

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden Vermont, Cumhuriyetçi Donald Trump ise Kentucky eyaletini kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Kentucky’deki oyların yüzde 53,7’sini elde etti.

  Halen oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

  Vermont’ta ise yüzde 62,7 oy oranına ulaşan Biden, yüzde 37,3 oy oranında kalan Trump’ı geride bırakarak eyalette ipi göğüsleyen isim oldu.

  Bu sonuçla Trump, Kentucky’de 8 delegeyi, Biden ise Vermont’ta 3 delegeyi hanesine yazdırdı.

  West Virginia eyaletini Trump, Virginia’yı ise Biden kazandı

  West Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Virginia eyaletinde Demokrat Joe Biden kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, West Virginia eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

  Trump, 2016 yılında da West Virginia eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti. West Virginia’yı kazanan son Demokrat 1996’da Bill Clinton olmuştu.

  Virginia eyaletinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı. 2016 yılında da Virginia’da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

  Trump, West Virginia’da 5 delege kazanırken, Biden ise Virginia’da 13 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Trump Mississippi’yi, Biden Massachusetts’i kazandı

  Cumhuriyetçi Donald Trump Mississippi, Demokrat Joe Biden ise Massachusetts eyaletini kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Mississippi’deki oyların çoğunluğunu elde etti.

  Halen oy sayımının devam ettiği eyalette Trump, Demokrat rakibi Biden’ı geride bırakarak oyların çoğunluğunu ve 6 delegeyi kazanmayı garantiledi.

  Öte yandan Biden, Massachusetts eyaletindeki oyların çoğunluğunu elde etti ve eyaletteki 11 delegeyi kazandı.

  Bu sonuçlarla Trump toplam 19, Biden ise toplam 28 delegeye ulaştı.

  Alabama’yı Trump, Delaware ve Illinois’ı Biden kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Alabama eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat Joe Biden kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, ABD Başkanı Trump, Alabama eyaletinde rakibi Biden’i yendi.

  Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de Alabama eyaletinde rakibi Hillary Clinton’ı yenmişti.

  Diğer taraftan Delaware ve Illinois eyaletlerinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı.

  Her iki eyaleti 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

  Trump, Alabama’da 9 delege kazanırken, Biden ise Delaware’de 3, Illinois’de 20 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Trump Güney Carolina ve Oklahoma’yı kazandı

  ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Trump, söz konusu eyaletlerde Demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

  Bu sonuçla Trump, Güney Carolina’da 9, Oklahoma’da ise 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

  Trump Tennessee’de, Biden New Jersey’de kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Tennessee eyaletinde, Demokrat Joe Biden New Jersey eyaletinde kazandı.

  ABD Başkanı Trump, Tennessee eyaletinde de rakibi Biden’i yendi.

  Trump, Tennessee’de 11 delege kazanmış oldu.

  Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazanarak 14 delegeyi hanesine yazdırdı.

  Trump Indiana’da, Biden Maryland’da kazandı

  Cumhuriyetçi aday Donald Trump Indiana’da, Demokrat aday Joe Biden Maryland’da kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Trump, Indiana’da Demokrat rakibi Joe Biden’ı geride bıraktı.

  Biden ise Maryland eyaletinde oyların çoğunluğunu alarak ipi göğüsledi.

  Bu sonuçla Trump, Indiana’da 11 delege kazanırken, Biden da Maryland’da hanesine 10 delege yazdırdı.

  Trump, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Trump Güney ve Kuzey Dakota, Wyoming, Nebraska ve Louisiana’da Biden’ı geride bıraktı.

  Trump, Güney Dakota’da 3, Kuzey Dakota’da 3, Wyoming’de 3, Nebraska’da 5, Louisiana’da 8 olmak üzere 22 delege kazandı.

  New York’u Biden aldı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden, New York eyaletinde kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Demokrat aday Biden, New York eyaletinde rakibi Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ı geride bıraktı.

  Biden, New York’ta 29 delege kazanmış oldu.

  Connecticut, Colorado ve Washington DC’yi Biden, Arkansas’ı Trump kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başkent Washington DC’yi Demokrat Joe Biden, Arkansas eyaletini ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Biden Connecticut ve Colorado eyaletleri ile başkent Washington DC’de rakibi Trump’ı yendi.

  2016 başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton her iki eyalet ve Washington’da Trump’a karşı kazanmıştı.

  Washington DC eyalet olmadığı için Kongre seçimlerine katılmazken başkanlık seçimine katılıyor.

  Diğer taraftan Arkansas eyaletinde ise Trump seçimi kazandı.

  Biden, Connecticut’ta 7, Colorado’da 9, Washington DC’de 3 delege kazanırken, Trump ise Arkansas’ta 6 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Trump Kansas ve Missouri eyaletlerini kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde, Kansas ve Missouri eyaletlerini Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Trump Kansas ve Missouri eyaletlerinde rakibi Demokrat Joe Biden’ı geride bıraktı.

  Trump, Kansas’ta 6, Missouri’de 10 delege kazandı.

  Washington’ı Biden, Utah’ı Trump kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Washington eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Utah eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Biden Washington’da ABD Başkanı Trump’ı geride bıraktı.

  Biden, Washington’da 12 delege kazandı.

  Trump ise Utah eyaletini alarak 6 delegeyi hanesine yazdırdı.

  Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire’ı kazandı

  Demokrat aday Joe Biden, Rhode Island, Oregon, New Mexico ve New Hampshire eyaletlerini kazandı.

  Bu sonuçla Biden, New Hampshire ve Rhode Island’da 4’er, New Mexico’da 5 ve Oregon’da 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

  California eyaletini Biden kazandı

  En çok delegeye sahip eyalet California’da ipi Demokratların başkan adayı Joe Biden göğüsledi.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Biden California’da rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

  Böylece Biden hanesine 55 delege yazdırmış oldu.

  Cumhuriyetçi aday Donald Trump Ohio eyaletini kazandı

  Kritik önem taşıyan eyaletlerden Ohio’yu Cumhuriyetçi aday Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Trump Ohio’da rakibi demokrat aday Joe Biden’ı geride bıraktı.

  Böylece Trump, Ohio’dan 18 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Biden Minnesota’yı, Trump Montana’yı kazandı

  Minnesota eyaletinde Demokrat aday Joe Biden, Montana eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Biden Minnesota’da ABD Başkanı Trump’ı geride bıraktı.

  Montana’da ise Cumhuriyetçi Trump, Biden’ı geçerek ipi göğüsledi.

  Bu sonuçlara göre Biden hanesine 10, Trump ise 3 delege daha eklemiş oldu.

  Kritik önemdeki Florida eyaletini Trump kazandı

  ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde kritik önemdeki Florida eyaletini, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump kazandı.

  Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Florida eyaletindeki oyların yaklaşık yüzde 51,3’ünü aldı.

  Halen oy sayımının devam ettiği eyalette toplam oyların yüzde 96’sı sayılırken, yüzde 51,3 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 47,8 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak eyaletteki seçimleri kazandı.

  Bu sonuçla Biden’ı geride bırakan Trump, eyaletteki 29 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Iowa ve Idaho’yu Trump, Hawaii’yi Biden kazandı

  Iowa ve Idaho eyaletlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Hawaii adalarını ise Demokrat Joe Biden kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlara göre, ABD Başkanı Trump, Iowa ve Idaho eyaletlerinde rakibi Biden’i yendi.

  Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde de bu iki eyalette rakibi Hillary Clinton’ı mağlup etmişti.

  Diğer taraftan Hawaii adalarında ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı.

  Hawaii adalarını 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

  Trump, Iowa’da 6 ve Idaho’da 4 delege kazanırken, Biden ise Hawaii’de 4 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Kritik eyaletlerden Texas’ı Trump kazandı

  Kritik önem taşıyan Texas eyaletini Donald Trump kazandı.

  Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump, Texas’ta Demokrat rakibi Biden’ı geride bıraktı.

  Trump, Texas’ta 38 delege kazanarak, toplam delege sayısını 212’ye çıkardı. Biden ise 223 delege almış durumda bulunuyor.

  Kritik önemdeki Arizona eyaletini Biden kazandı

  Arizona eyaletini, Demokrat aday Joe Biden kazandı.

  Biden, Arizona eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ı geride bıraktı.

  Bu sonuçla Biden, Arizona’dan 11 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Maine’yi Biden kazandı

  Resmi olmayan seçim sonuçlara göre, Biden Maine’de rakibi Trump’ı geride bıraktı.

  Bu sonuçla Biden, Maine’den 3 delegeyi hanesine yazdırmış oldu.

  Beyaz Saray’da olağanüstü önlemler

  Seçimlerin ardından ortaya çıkabilecek sokak olayları nedeniyle başkent Washington DC’de ve Beyaz Saray çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

  Beyaz Saray çevresindeki birçok cadde ve sokağın yanı sıra Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Park ve arkasındaki Ellipse Park giriş çıkışa kapatıldı. Ayrıca Beyaz Saray’ın çevresindeki tüm binaların ve sokakların etrafına yüksek demir çitler konuldu.

  ABD’de “erken oy” sayısı 100 milyonu aştı

  İç Güvenlik Bakanlığı’ndan seçim güvencesi

  ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf, 2016 seçiminde sıkça gündeme gelen yabancı unsurların ABD seçimlerine tehdit oluşturduğuna dair bir kanıt olmadığını söyledi.

  Wolf, Amerikalıların bu seçim sürecinde yabancı ülkelerin seçime müdahalesi konusunda endişelerinin yersiz olduğunu belirterek, “Bu seçimlerde herhangi bir adayın oyları manipüle etmeyi başardığına dair kanıt yok” ifadelerini kullandı.

  Wolf, seçim sonuçlarının alınması dahil sürecin uzun sürebileceği uyarısında bulunarak bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Salıncak eyaletler

  Adayların başkan seçilebilmesi için her eyaletin belirli sayıda temsilciye sahip olduğu Seçiciler Kurulu’nda 270 oy alması gerekiyor.

  Trump ülke genelinde daha az oy alsa bile iki adayın birbirine çok yakın olduğu salıncak eyaletleri kazanırsa tekrar başkan seçilebilir.

  Trump 2016 yılında yaklaşık 3 milyon daha az oy almasına rağmen bazı salıncak eyaletlerde zafer kazandığı için rakibi Hillary Clinton’u mağlup etmeyi başarmıştı.

  Anketlere göre Biden’in bugünkü seçimi kazanma ihtimali yüzde 90

  Kaynak: AA

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ