Gram Altın ALTIN 460.346
Polisim Dergisi

  ABD’de sanayi üretimi Kasım’da beklentiyi aştı

  ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede sanayi üretimi, kasımda …

  Reklam
  ABD’de sanayi üretimi Kasım’da beklentiyi aştı

  ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım verilerini açıkladı.

  Buna göre, ülkede sanayi üretimi, kasımda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4’lük artış kaydetti.

  Piyasa beklentilerinin biraz üzerinde gerçekleşen verinin Kasım’da yüzde 0,3 artması tahmin ediliyordu.

  Sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Mart ve Nisan aylarında kaydettiği düşüşün ardından Mayıs ayı itibarıyla toparlanma göstermiş ancak Eylül’de beklenmedik şekilde düşmüştü. Ülkede son dönemde yavaşlama kaydeden sanayi üretimi, ekimde ise yüzde 0,9 artmıştı.

  Kovid-19 salgınının etkisiyle Şubat ayından Nisan ayına kadar olan süreçte yüzde 16,5’lik düşüş kaydeden endeks, salgın öncesi seviyelerinin hala yüzde 5 altında seyretti.

  İmalat sanayi üretimi ise Kasım’da yüzde 0,8 artarak art arda 7 ay yükseliş gösterdi. Piyasa beklentisinin üzerinde seyreden imalat sanayi üretiminin bu dönemde yüzde 0,3 artması öngörülüyordu. İmalat sanayi üretimi, Ekim’de yüzde 1,1’lik artış kaydetmişti.

  Kapasite kullanım oranı ise Kasım’da beklentinin üzerinde gerçekleşerek 0,3 puan artışla 73,3’e yükseldi. Kapasite kullanım oranına ilişkin piyasa beklentisi, Kasım ayında yüzde 72,9 olması yönündeydi. Kapasite kullanım oranı Ekim’de yüzde 73 olmuştu.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ