Gram Altın ALTIN 498.342
Polisim Dergisi

  Akkuyu Nükleer Genel Müdürü ilk kez Bloomberg HT’ye konuştu

  Mersin Akkuyu’da devam eden nükleer enerji santrali projesiyle ilgili çalışmaları en yetkili isim Bloomberg HT’ye anlattı. Akkuyu Nükleer Anonim …

  Reklam
  Akkuyu Nükleer Genel Müdürü ilk kez Bloomberg HT’ye konuştu

  Mersin Akkuyu’da devam eden nükleer enerji santrali projesiyle ilgili çalışmaları en yetkili isim Bloomberg HT’ye anlattı.

  Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva’nın Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada şu ifadeler öne çıktı.

  İlk olarak nükleer kulübe girmek, bir ülkeye sanıyorum ki, teknik bir lider olma onurunu bahşediyor. Tabii elbette, ekonomi çok çok fazla gelişecek, kalkınacak. Çünkü bu stabil bir enerjidir ve fiyatları öngörülebilir. Teknoloji, bilim aynı şekilde çok çok gelişim sağlayacak. Size bir örnek vermek isterim. Bir yerlileştirme programımız var Türkiye’de projemiz ile alakalı olarak. Nükleer şartnamenin yüksek standartlarını karşılayabilmek için tabii ki bütün Türk üreticilerinin de özel alanlarda lisansının olması gerekiyor. Ve, TSE birlikte çalışarak onlar için özel bir program hazırladık. Ki, bu sayede Türk şirketleri de yüksek standartlara uyabilsin, bunları karşılayabilsin ve buna uygun olarak da üretim yapabilsin. Aslında bu enstitü bir bilim enstitüsüdür. Ve bizimle birlikte yine bir program geliştiriyorlar şuan nükleeri öğrenmeye yönelik. Çünkü bu çok yüksek bir teknoloji gerektiren bir şey. Bilim tarafı böyleydi. Eğitim tarafına da dönelim tabii ki. Mevcut olarak 143 öğrencimiz Rus Nükleer Fizik Enstitüsü’nden mezun oldu. Ve şimdi bu öğrencilerimiz, Akkuyu’da çalışıyor fakat bizim nükleer güç santralimizin işletme ömrü 60 yıldan fazla olacak.

  -devam edecek

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ