Gram Altın ALTIN 417.393
Polisim Dergisi

  ALES puanı nasıl hesaplanır? 2020 ALES sonuçlarına göre puan hesaplama

  7 Eylül’de açıklanması beklenen ALES sınav sonuçlarının, ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün duyurusu ile bugün yapıldığı öğrenildi. Hızlandırılmış bir …

  Reklam
  ALES puanı nasıl hesaplanır? 2020 ALES sonuçlarına göre puan hesaplama

  7 Eylül’de açıklanması beklenen ALES sınav sonuçlarının, ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün duyurusu ile bugün yapıldığı öğrenildi.

  Hızlandırılmış bir şekilde yapılan çalışmalar sonucu bugün açıklanan ALES sonuçları sonrası akademik kariyer planlaması yapan adaylar ‘ALES puanı nasıl hesaplanır?’ sorusunun cevabını aramaya başladı.

  ALES PUANI NASIL HESAPLANIR?

  Peki, ALES sonuçlarına göre puanlar nasıl hesaplanır? ALES puanı neye göre hesaplanır? ALES puanı hesaplanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar haberimizde…

  ALES PUAN HESAPLAMA

  ALES’te 100 soruyu 150 dakikada tamamlayan adaylar sınavın ardından puanlarını tahmini olarak hesaplamak istiyor. ALES puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar…

  ÖSYM tarafından düzenlenen, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların başvuru yapabildiği ALES ile ilgili merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz…

  ALES puan hesaplama nasıl yapılır? İşte cevabı…

  ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

  – ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

  – ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

  – ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)

  ÖSYM, ALES SONUÇLARINI ELEKTRONİK SİSTEMDE DEĞERLENDİRİYOR

  Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunup bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir.

  Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanarak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde ediliyor.

  STANDART SAPMALAR AYRI HESAPLANIYOR

  Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülüyor.

  Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır.

  Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır.

  ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANDI?

  ALES sonuçlarının 7 Eylül’de açıklanacağı ÖSYM’nin internet sitesinde duyurulmuştu ancak ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ALES sonuçlarının 7 Eylül (Bugün) tarihinde açıklandığını bildirdi.

  ALES SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

  16 Ağustos’ta gerçekleşen ALES sonuçlarının 7 Eylül’de açıklanması bekleniyordu ancak ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ALES sonuçları ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

  ALES sınav sonuçları açıklandı! ÖSYM, ALES sonuçlarını erişime açtı…

  ALES SINAV SONUÇLARINA BAKMA EKRANI

  Akademik kariyer yapmak isteyenlerin katılım gösterdiği ALES sınavı, ÖSYM’nin yayınladığı takvime göre 7 Eylül’de açıklanacaktı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ALES sınav sonuçlarının kontrolünün tamamlandığını duyurdu ve ÖSYM ALES sonuçlarını açıkladı. Sınava katılan adaylar, sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebiliyor.

  ALES SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan veya lisans mezunu olan kimselerin, akademik kariyer yapabilmesi için ALES sınavından yeterli puanı alması gerekiyor. 16 Ağustos’ta yurt genelinde gerçekleştirilen ALES sınav sonuçları bugün açıklandı.

  ALES SINAV SONUÇLARI

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile ALES sınav sonuçlarının açıklanmasını erkene aldıklarını duyurdu.
  Aygün’ün açıklaması şu şekilde;

  “Değerli ALES Adaylarımız, lisansüstü başvurularınızı yapabilmeniz için sonuç açıklama tarihini öne alarak 7 Eylül olarak ilan etmiştik.  Çalışmalarımızı hızlandırdık ve değerlendirme işlemlerini daha erken tamamladık ve bugün sonuçları sizlerle paylaşacağız. Hayırlı olsun.”


  ALES SONUÇLARINA NEREDEN BAKILIR?

  Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

  2020 ALES SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

  2020 ALES/2 Başvuru Tarihi? 2020 ALES Sınavları Takvimi? ALES Sınavları Hangi Konuları İçeriyor? 2020 ALES sınavı adaylarca heyecanla bekleniyordu.

  2020 ÖSYM sınav takvimine göre ALES sınav tarihi 3 Mayıs 2020’ydi fakat pandemi süreci sınavın ertelenmesine neden olmuştu. Adaylar ertelenen ALES sınavlarının hangi tarihlerde olacağını açıklayacak haberleri ve konuyla ilgili gelişmeleri heyecanla takip ediyordu!

  ALES SINAVI NE ZAMANDI?

  Gözler ALES 2020 sınav sonuçlarındaydı. 2020 ÖSYM sınav takviminde tarihi değiştirilen sınavlar arasında ALES’de var. ÖSYM’ce alınan karar doğrultusunda; 3 Mayıs’ta yapılması planlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) 16 Ağustos 2020 tarihinde saat 10.15’te yapıldı.

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan (ALES) normal şartlarda ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılıyordu.

  ALES 2 BAŞVURULARI NE ZAMAN

  Peki, ALES 2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES 2’nin başvuru tarihleri ne zaman?

  2020-ALES/2 – 2020-ALES/2 sınavı ise 6 Aralık 2020 tarihinde yapılacak. 2020 ALES/2 başvuruları 1-12 Ekim 2020 tarihleri arasında alınacak.

  Ales/2’nin Sonuçları 7 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak. Sınava Giriş Belgeleri, sınavdan yaklaşık 10 gün önce belli olmaktadır..

  ALES SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

  ALES’e kimlerin girebileceğini merak edenler ise ‘ALES’e kimler girebilir? ALES’e girmenin koşulları, şartları nelerdir’ araştırması yapıyor.

  ALES, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunludur.

  Yüksek lisans programı için ALES’e lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

  2020 ALES SINAVININ KONULARI NELER

  ALES Matematik

  1. Temel Kavramlar

  2. Çözümleme

  3. Bölme ve Bölünebilme

  4. Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK

  5. Rasyonel Sayılar

  6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer

  7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma

  8. Üslü Sayılar

  9. Köklü Sayılar

  10. Denklemler

  11. Oran-Orantı

  12. Sayı ve Kesir Problemleri

  13. Yaş Problemleri

  14. İşçi ve Havuz Problemleri

  15. Hareket Problemleri

  16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri

  17. Karışım Problemleri

  18. Kümeler

  19. İşlem

  20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık

  ALES Geometri

  1. Doğruda Açılar

  2. Üçgende Açılar

  3. Üçgende Uzunluk ve Alan

  4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik

  5. Dörtgenler

  6. Çember ve Daire

  7. Analitik Geometri

  8. Katı Cisimler

  ALES Sayısal Mantık

  1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma

  2. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri

  3. Mantıksal Muhakeme Problemleri

  ALES Türkçe

  1. Sözcükte Anlam

  2. Cümlede Anlama

  3. Anlatım Biçimleri

  4. Paragraf

  5. Anlatım Bozuklukları

  ALES Sözel Mantık

  1. Şifreleme, Şifre Çözümleme

  2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözelekaya Dayalı Problem Çözme

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ