Gram Altın ALTIN 499.978
Polisim Dergisi

  Altın 2 günlük kaybın ardından değer kazandı

  Altın fiyatları, iki günlük düşüşün ardından, ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) başkanının deneysel tedavinin Kovid-19 hastalarında oldukça …

  Reklam
  Altın 2 günlük kaybın ardından değer kazandı

  Altın fiyatları, iki günlük düşüşün ardından, ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) başkanının deneysel tedavinin Kovid-19 hastalarında oldukça faydalı olduğu yönündeki açıklamasından geri adım atması ve Pacific Investment Management Co.’nun (Pimco) altında yukarı yönlü beklentilerinin sürdüğünü kaydetmesi ile birlikte yükseldi.

  FDA Başkanı Stephen Hahn, Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Pazar günü yaptığı değerlendirmelerden geri adım attı. Hahn, Pazar günü, Kovid-19’dan iyileşen hastalardan alınan kan plasmasının yeni hastalara verilmesinin çok sayıda hayatı kurtardığını söylemişti. ABD hisse senetleri de bu açıklamaya bağlı olarak haftanın açılış seansında rekor seviyelere yükselmişti.

  Pimco’dan Nicholas Johnson, kendi blogunda yaptığı değerlendirmede, altındaki rallinin henüz tamamlanmadığını ve değerli metalin, reel faizlerin düşük kalması ile birlikte kazançlarını sürdürme potansiyelinin olduğunu söyledi. Johnson ayrıca, nominal fiyatların Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına karşın, mevcut seviyelerin pahalı olmadığını sözlerine ekledi.

  Spot altın, önceki iki günde yüzde 0.9 düşmesinin ardından, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,937.56 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 13:31’de 1,934.35 dolar seviyesine geldi.

  Diğer değerli metallerden, spot gümüş, Pazartesi günü yüzde 2 kadar düştükten sonra yüzde 0.4 geriledi. Platin ve paladyum değer kazandı.

  Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

  Pimco’dan Johnson, “Altın fiyatlarında son dönemde görülen güçlü yükselişe karşın, altının, tarihsel bazda düşük seyreden reel faizler ortamında, cazip bir değerlemede kaldığını düşünüyoruz ve bazıları buna ucuz bile diyebilir” dedi.

  Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “İşlem haftasının başlangıcında altın için çok şey yanlış gitti, ancak ivme işlemleri, işgücü piyasasındaki hasar ve Kovid-19’a ilişkin süregelen yoğun belirsizlikten dolayı etkisini sürdürüyor” şeklinde görüş bildirdi.

  Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

  *ABD ve Çinli müzakereciler birinci faz anlaşma üzerine görüşme gerçekleştirdiler, ABD konuya ilişkin iki tarafın da ilerleme kaydettiğini ve bu başarıya katkı sağladığını belirtti.

  *Omega Advisors Inc.’nin sahibi Leon Cooperman, Fed’in spekülatif balon yarattığını ve bunun ABD ekonomisinin kaldırabileceğinin ötesinde bir borç yüküne sebep olduğunu söyledi.

  *Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta, Fed’in yeni enflasyon stratejisi üzerine odaklanan politika çerçeve gözden geçirmesine ilişkin bir konuşma yapacak.

  *Dünyanın en büyük altın destekli Borsa fonu (ETF) SPDR Gold Shares’e girişler üst üste beşinci günde de yataydı. Küresel bazda altın destekli ETF’lerdeki varlıklar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, üst üste altıncı günde de yükseldi ve rekor zirveye yaklaştı.

  *Hong Kong’da koronavirüsten daha önce iyileşen bir kişi tekrar bu hastalığa yakalandı. Bilim insanları, bunun birkaç ay içinde hastalığa tekrar yakalanıldığını gösteren ilk vaka olduğunu kaydediyorlar.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ