Gram Altın ALTIN 415.715
Polisim Dergisi

  Apple, Türkiye’deki App Store mağazasından yüzde 7,5’lik ek vergi alacak

  Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital …

  Reklam
  Apple, Türkiye’deki App Store mağazasından yüzde 7,5’lik ek vergi alacak

  Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital ortamdan sunulan hizmetlere yüzde 7,5’lik hizmet vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

  Google ise bu kararın ardından, dün yeni bir açıklama yayınlayarak, ülkemizdeki reklamlardan ek yüzde 5’lik bir kesinti yapacağını duyurmuştu.

  Google, söz konusu kesintiyi 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki Google Ads reklamlarına uygulayacak.


  APPLE DA APP STORE TÜRKİYE’DEN EK VERGİ ALACAK

  Apple, bazı ülkelerdeki App Store mağazalarında fiyat değişiklikleri yapılacağını açıkladı. Bu ülkeler arasında Şili, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye yer aldı.

  Apple’dan yapılan açıklamaya göre, ülkemizdeki App Store mağazalarındaki fiyatlara yüzde 18’lik KDV’nin yanı sıra yüzde 7,5’lik bir dijital hizmet vergisi daha eklendi.

  EK VERGİ YİNE TÜKETİCİYİ ETKİLEYECEK

  Apple’ın açıklamalarına göre bu ek vergi, geliştiricilerin App Store üzerindeki satışlarından elde ettiği gelirlere uygulanacak. Bu nedenle uygulama geliştiricilerinin fiyat artışına gitmesi bekleniyor.


  Apple’ın açıklamasına göre geliştiriciler;  uygulama ücretlerini, abonelik ücretlerini ve uygulama içi satın alma ücretlerini değiştirme imkanına sahip olacak.

  Yeni ek verginin birkaç gün içerisinde uygulanması bekleniyor.

  Instagram:

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ