Gram Altın ALTIN 441.811
Polisim Dergisi

  Araçları kışa hazırlamak için uygulanması gereken maddeler

  Her ne kadar hava sıcaklıkları yurt genelinde çok düşük olmasa da kışın habercisi kasım ayı geldi çattı. Kış aylarına hazırlık yapmak ve olası …

  Reklam
  Araçları kışa hazırlamak için uygulanması gereken maddeler

  Her ne kadar hava sıcaklıkları yurt genelinde çok düşük olmasa da kışın habercisi kasım ayı geldi çattı.

  Kış aylarına hazırlık yapmak ve olası tehlikeleri önlemek için sürücülerin araçların kışlık bakımlarını yaptırılmaları ve kış koşullarına uygun malzemeleri bulundurmaları oldukça önemli. İşte aracınızı kışa hazırlamanız için uygulamanız gereken 8 madde.

  ANTİFİRİZ

  Radyatör suyunun içine ekleyebileceğiniz antifiriz, suyun donma derecesini daha da düşürerek soğuk havalarda radyatörde olan suyun donmasını önlüyor. Bu yüzden kış mevsimi girişlerinde radyatörünüze ve silecek suyu deponuza antifiriz eklemeniz uzmanlardan tarafından önerilir.

  SİLECEK KONTROLÜ

  Sıcak ve kurak geçen yaz mevsimi boyunca otomobilinizin silecekleri hem az çalıştılar hem de güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kaldılar.

  Bu nedenle yağışlar tam olarak başlamadan önce otomobil aksesuarı satan yerlerden ya da benzin istasyonlarından aracınızın camlarına göre silecekleri almak önerilir.

  AKÜ KONTROLÜ

  Aracınızın tüm elektriğini sağlayan akünün voltaj ve şarj gücünü kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca akü suyu seviyesi düşükse de tamamlamanız gerekiyor. Soğuk havalarda aküdeki kimyasal reaksiyonlar yavaşladığını ve performansının düşeceğini unutmayın.

  LASTİKLER

  Ülkemizde 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan kış lastikleri içinde geri sayım başladı. Bu yüzden lastikçilerdeki yoğunluk oluşmadan önce kış lastiklerinizi taktırmanız öneriliyor.

  Kış lastikleri, sahip oldukları yumuşak kauçuk sayesinde 7 derecenin altındaki hava sıcaklığında normal lastiklere göre ısınmasını daha çabuk sağlar ve daha fazla yola tutunur.

  ATEŞLEME

  Akünün haricinde, ateşleme organları arasında bobinler ve bujilerde bulunuyor. Bu sistemlerde herhangi bir aksaklık aracınızın çalışmamasına sebep olacaktır ve yakıt tüketiminde de negatif bir etkiyi her zaman karşınıza çıkarabilir. Bu yüzden kış mevsimi tam anlamıyla kendini hissettirmeden önce kesinlikle aracınızın buji tırnak ayarı ve temizliğini yaptırın.

  FAR VE STOP LAMBASI

  Aydınlatma parçaları önünüzü görmenize yarayan en önemli parçalardır. Buna ek olarak aydınlatma görünürlüğünüz de etkiler. Yanmayan bir far başınıza çok büyük sorunlar açabilir. Her ne kadar farlarınız yansa da tekrar aydınlatmaları gözden geçirmenin size yararı çok olacaktır.

  FRENLER

  Gelen kış mevsimi soğuk ve ıslak zeminde aracınızın iyi durması için fren sistemini de doğrudan ilgilendiriyor. Mevsimin henüz başındayken frenleri ve fren sıvılarını kontrol ettirmenizin önemi çok büyük. Ayrıca kışın, yaz mevsimine göre takip mesafenizi de artırmayı unutmayın.


  KLİMALAR

  Yazın soğuk, kışın sıcak olarak çalıştırdığımız kalorifer sistemleri ısınmaktan ziyade cam buğusu ve buz çözmede de önemli rol oynar. Bu yüzden kış mevsimi tam gelmeden polen filtrenizi, klima gazınızı ve kalorifer kanallarınızı tamamıyla kontrol ettirin. Ayrıca cam ve varsa ayna ısıtıcılarının fonksiyonu da kontrol edilmelidir.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ