Gram Altın ALTIN 458.228
Polisim Dergisi

  Artvin’deki barajlarda su seviyesi azaldı

  Artvin’de, Çoruh Nehri üzerine inşa edilen barajların doluluk oranları düşünce eski yerleşim yerleri ortaya çıktı. 431 kilometre uzunluğundaki …

  Reklam
  Artvin’deki barajlarda su seviyesi azaldı

  Artvin’de, Çoruh Nehri üzerine inşa edilen barajların doluluk oranları düşünce eski yerleşim yerleri ortaya çıktı.

  431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üzerine kurulan ve geçen yıl yaz döneminde yüzde 100 doluluk oranına sahip olan Borçka Barajı yüzde 56, Muratlı Barajı yüzde 61 ve Artvin Barajı’nın yüzde 44 doluluk oranına sahip olduğu belirlendi.

  CAMİ VE EVLER GÖRÜNDÜ

  Baraj gölü nedeniyle su altında kalan Yusufeli ilçesi Narlık köyünün eski yerleşim yeri de yeterli yağış olmaması nedeniyle su yüzeyine yeniden çıktı. Cami ve evlerin göründüğü baraj gölü kıyısına gelenler, yıllar önce terk ettikleri köylerini seyretti.

  “ÜRETİCİLERİMİZ DÖRT GÖZLE YAĞMURU BEKLİYOR”

  Artvin’de bulunan barajlarda doluluk oranlarının geçen seneye göre az olduğunu ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, su sıkıntısının tarımı da etkileyeceğini belirtti.

  Okur, “Sürekli sahadayız ve üreticilerimizin sorunlarını dinliyoruz. Şu an ülkemizde su sıkıntısı var. Geçen yıllara göre yağan yağmur miktarı ve barajların doluluk oranları ortada. Dolayısıyla üreticilerimiz de bundan etkileniyor. Hem hayvan yetiştiricileri hem de çiftçilerimiz kara kara düşünüyor. Su olmazsa, üretimde sorunlar yaşanır ve verim düşer.

  İnşallah önümüzdeki günlerde yağmur yağar ve barajlardaki doluluk oranları da artar. Şu anda buğdaylarda güz ekimi yapıldı. Üreticilerimiz dört gözle yağmuru bekliyor. Ayrıca tarımı sulu ve kuru tarım olarak ikiye ayırıyoruz. Ancak bazı ürünler vardır ki su olmadan asla olmaz. Kuru tarım da bile suya ihtiyacımız var, su olacak ki üretimde maksimum düzeyde verim alabilelim.” diye konuştu.

  “EĞER KAR DA YAĞMAZSA HALİMİZ KÖTÜ”

  Yağmur yağmadığı için suların çekildiğini ifade eden üretici Fırat Yıldızoğlu, “Barajlarda yaklaşık 50 metre düşüş var. Eğer yağış olmazsa seviye daha da düşecek. Bu sene kurak gitti, eğer kar da yağmazsa halimiz kötü.” ifadelerini kullandı.

  Yağış beklediklerini ifade eden İbrahim Güntaş, “Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir. Barajlardaki su seviyesi bu yıl çok düştü. İlerde herhalde su soruları yaşayacağız.” dedi.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ