Gram Altın ALTIN 495.289
Polisim Dergisi

  Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

  Tüketici kredilerinin milli gelir içindeki payı 1 yılda 11 puan artarak yüzde 50,2’ye yükseldi. Bu alanda 2016’nın başından bu yana ilk kez 50 …

  Reklam
  Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

  Tüketici kredilerinin milli gelir içindeki payı 1 yılda 11 puan artarak yüzde 50,2’ye yükseldi. Bu alanda 2016’nın başından bu yana ilk kez 50 eşik değeri aşılmış oldu.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 2020 sonunda toplam tüketici kredileri 676 milyar lirayı buldu. Tüketici kredilerindeki bir yıllık artış yüzde 45’e ulaştı. Bu dönemde başta konut olmak üzere hayata geçirilen düşük faizli kredi kampanyaları artışta başrol oynadı. Söz konusu artış birçok ürün ve hizmetin fiyatında ve cari açıkta yükselmeye neden oldu. Son dönemde atılan parasal sıkılaşma adımları ile kredi artış hızı yavaşlasa da Merkez Bankası son Enflasyon Raporu’nda hızlı kredi artışının birikimli etkilerinin devam ettiğini vurguladı.

  Zirveyi 2015’te gördü

  2004’te bankacılık sisteminin daha az gelişmiş olduğu dönemde tüketici kredilerinin ekonomi içindeki payı sadece yüzde 4 düzeyindeydi. Sonraki 11 yıl boyunca bu oran hızla artarak 2015’in başında yüzde 52,6 ile zirveyi gördü. Sonrasında ise artan faizlerinin de etkisiyle 2019 sonunda yüzde 39,2 ile 2010’dan bu yana en düşük orana geriledi. Salgın sonrası başlatılan kredi kampanyaları tüketici kredileri payını daha önce görülmemiş bir hızda artırdı.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ