Gram Altın ALTIN 455.464
Polisim Dergisi

  CHP’den ABD’nin yaptırım kararına tepki

  ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu gelişmenin ardından CHP’den bu karara …

  Reklam
  CHP’den ABD’nin yaptırım kararına tepki

  ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

  Bu gelişmenin ardından CHP’den bu karara sert tepki geldi.

  Daha önce “Türkiye’nin Patriotları almadığı ya da Türkiye’nin Patriotları almak isteyip de ABD’nin Patriotları Türkiye’ye vermediği doğru değil” diyerek  S-400’lerin alımını eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, bu sefer Türkiye’nin S-400 alımını savunup ABD’nin yaptırım kararını kınadı.

  TÜRKİYE’NİN EGEMEN KARARI

  “Ülkemizin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin olarak ABD’nin yaptırım uygulama kararı almasını derin bir endişeyle karşılıyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz” diyen Çeviköz, “Söz konusu yaptırımların nedeni olan S-400’lerin alımı, Türkiye’nin egemen kararıdır; o nedenle yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz” ifadelerini kullandı.

  TÜRKİYE S-400 ALMAK ZORUNDA BIRAKILDI

  Türkiye’nin NATO’nun en önemli ülkelerinden biri olduğunu belirten Çeviköz, “Türkiye’nin savunmasını güçlendirmek için attığı adımların, içinde bulunduğumuz ittifakın da güçlendirilmesi için düşünülen bir tedbir olarak değerlendirilmesi beklenirdi. Türkiye S-400 sistemini satın almak zorunda kalmış ve tercihini de bu yönde kullanmıştır.

  EN KISA ZAMANDA S-400’LERİ KULLANALIM

  Şimdi yapılması gereken 2,5 milyar dolarlık yatırım yapılan bu sistemin en kısa zamanda kullanılır hale getirilmesidir” dedi.

  BU KARAR NATO’YU ETKİLER

  Çeviköz şöyle devam etti:

  Türkiye’nin savunma sanayiine yönelik olarak alınan kararlar ise sadece Türkiye’yi etkilemekle kalmayacak, NATO’nun stratejik savunma yeteneklerine de olumsuz etkide bulunacak niteliktedir. Dolayısıyla bu karar, Türkiye özelinde, tüm NATO ülkelerini de ilgilendirmektedir.

  40 YILDIR BU YOLA BAŞVURULMADI

  ABD yönetiminin 40 yıldır yaptırım uygulamadığını ifade eden Çeviköz, “Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından 1975 yılında Türkiye’ye 3 yıl boyunca uyguladığı silah ambargosunun  ardından 40 yıldır bu yola başvurmamıştır. Böyle bir yaptırım kararı almak yerine meselenin çözümü için diyalog yoluyla bir arayış içinde olunması beklenirdi” dedi.

  Çeviköz, CHP olarak, bu krizin aşılması yönünde gösterilecek her türlü çabayı destekleyeceklerini bildirdi.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ