Gram Altın ALTIN 412.239
Polisim Dergisi

  Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandıracak yeni adım! Yunanistan ile Fransa, savunma iş birliği anlaşması imzalayacak

  Avrupa Birliği (AB) Doğu Akdeniz’deki gerginlik için yaptığı diyalog çağrısına yanaşmayan Yunanistan, bölgede gerginliği tırmandıracak yeni bir …

  Reklam
  Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandıracak yeni adım! Yunanistan ile Fransa, savunma iş birliği anlaşması imzalayacak

  Avrupa Birliği (AB) Doğu Akdeniz‘deki gerginlik için yaptığı diyalog çağrısına yanaşmayan Yunanistan, bölgede gerginliği tırmandıracak yeni bir atmaya hazırlanıyor. Yunan basını, Atina ve Paris hükümetlerinin savunma iş birliği anlaşması imzalayacağını yazdı.

  2,5 MİLYAR EURO ÖDENECEK

  Yunan basınının Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Atina ile Paris arasında savunma iş birliği anlaşması imzalanacak.

  Buna göre, 10 Eylül’de imzalanacak savunma iş birliği anlaşması ile Yunanistan, Fransa’dan 6’sı eski nesil 12 Rafale savaş uçağı satın alacak. Ayrıca Atina’nın Fransız fırkateynleri için de 2 buçuk milyar euro ödemesi bu anlaşma ile sağlanacak.

  FRANSA BÖLGEDE TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

  Fransa son olarak bölgede Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte tatbikat gerçekleştirmişti. Bölgedeki gerilimi tırmandıran Fransa, uzun süredir Yunan ordusuna silah satışı yapıyor. Paris, 2004 yılından bu yana envanterinde bulunan Rafale savaş uçaklarını uzun süre hiçbir ülkeye satamamıştı.

  AB’DEN DİYALOG ÇAĞRISI

  Öte yandan, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin yapılan açıklamada, “Tansiyonu yükselten adımlar yerine Türkiye ile diyaloğa ihtiyaç var” denildi. Komisyon Türkiye içinse “Türkiye’nin barışçıl bir çözüm bulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  MERKEL “AB YUNANİSTAN’I DESTEKLEMELİ” DEMİŞTİ

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ