Gram Altın ALTIN 510.607
Polisim Dergisi

  DSÖ: Virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek ahlak dışıdır

  2019’un Aralık ayında Çin’in Vuhan eyaletinde baş gösteren ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor …

  Reklam
  DSÖ: Virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek ahlak dışıdır

  2019’un Aralık ayında Çin’in Vuhan eyaletinde baş gösteren ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor.

  Bir yandan da dünya ülkeleri kendi çaplarında, ekonomilerini yıpratan ilk kapanma döneminin ardından, vakaların yazla birlikte yeniden artmasıyla birlikte yeni kısıtlamalar ve önlemler almaya çalışıyor.

  Ancak bazı devletlerin ve sivil toplum örgütlerinin sürü bağışıklığından yana olması, salgının seyrini ağırlaştırıyor.

  DSÖ DİREKTÖRÜ: “SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI AŞILAMA İÇİNDİR”

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

  Dünya genelinde son 4 gündür vaka sayılarında her gün yeni bir rekorun kırıldığını vurgulayan Ghebreyesus, “Birçok şehir ve ülke, hastaneye yatışlarda ve yoğun bakım doluluk oranlarında artış olduğunu bildiriyor.” bilgisini paylaştı.

  Ghebreyesus, son günlerde virüsün yayılmasına izin vererek, sözde “sürü bağışıklığına ulaşma” kavramı hakkında bazı tartışmalar yaşandığına dikkati çekerek, aslında “sürü bağışıklığının” aşılama için kullanılan bir terim olduğunu vurguladı.

  “Örneğin, kızamığa karşı sürü bağışıklığı, nüfusun yaklaşık yüzde 95’inin aşılanmasını gerektirir.” diyen Ghebreyesus, kalan yüzde 5’inin ise kızamığın aşılananlar arasında yayılmamasıyla korunacağına işaret etti.

  Ghebreyesus, “Diğer bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz bırakarak değil, virüsten korumakla sağlanır.” uyarısını yaptı.

  “TARİHTE HİÇBİR SALGIN, SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI İLE BİTMEDİ”

  Salgınla mücadelede “sürü bağışıklığı” stratejisi uygulanması yönündeki görüşlere sert tepki gösteren Ghebreyesus, “Öncelikle, koronavirüs bağışıklığı hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Halk sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir pandemiye yanıt verme stratejisi olarak sürü bağışıklığı kullanılmamıştır. Bilimsel ve etik açıdan sorunludur.” dedi.

  Koronavirüse yakalanan pek çok insanda ilk haftalarda “bağışıklık tepkisi” oluşacağını aktaran Ghebreyesus, ancak bu tepkinin ne kadar güçlü ve kalıcı olduğunu bilmediklerini söyledi.

  Ghebreyesus, “Bazı ipuçlarımız var ama resmin tamamını göremiyoruz. Ayrıca koronavirüs bulaşmış kişilerin, ikinci kez virüsü kaptığına dair bazı örnekler de var. Bu nedenle, virüsün kontrolsüz bir şekilde dolaşmasına izin vermek, gereksiz enfeksiyonlara, acı çekmeye ve ölüme izin vermek anlamına gelir.” uyarısında bulundu.

  “BU AHLAK DIŞI”

  Koronavirüsün sadece yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan insanları öldürmediğini, her yaştan kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Ghebreyesus, şunları kaydetti:

  “Tam olarak anlayamadığımız tehlikeli bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek, basit bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir. Ancak pek çok seçeneğimiz var. Ülkelerin bulaşmayı kontrol etmek ve hayat kurtarmak için yapabileceği ve yaptığı birçok şey var. Bu, virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek ile toplumlarımızı kapatmak arasında bir seçim değil.”


  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ