Gram Altın ALTIN 404.489
Polisim Dergisi

  Erzurum’da kaçak göçmenlerin umuda yolculuğu

  Daha iyi hayat şartları için Avrupa’nın yolunu tutan Afganlı gençler, insan kaçakçılarının ağına düşüyor. Kişi başı ödedikleri 500 ile 1000 …

  Reklam
  Erzurum’da kaçak göçmenlerin umuda yolculuğu

  Daha iyi hayat şartları için Avrupa’nın yolunu tutan Afganlı gençler, insan kaçakçılarının ağına düşüyor.

  Kişi başı ödedikleri 500 ile 1000 dolar arasında İran’dan kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan kaçak göçmenler, Van ve Ağrı üzerinden yürüyerek 1 ayda Erzurum’a ulaşıyor.

  SOYGUNCULARIN HEDEFİ OLUYORLAR

  Sınırdan Erzurum’a olan 300 kilometrelik yolu bir haftada yürüyerek gelen kaçak göçmenlerin bazılarının ayak altları patlıyor. Yaralı ayakları ile arkadaşlarına tutunarak umuda yolculuklarını sürdüren kaçak göçmenler, yolda zaman zaman soyguncuların hedefi oluyor.

  DRONE İLE GÖRÜNTÜLENİNCE KİMİSİ YÜZÜNÜ SAKLADI

  Ağrı’nın Eleşkirt ile Erzurum’un Horasan ilçeleri arasındaki kırsalda gruplar halinde giden kaçak göçmenler drone’la görüntülendi. Drone’u fark eden göçmenlerin kimi yüzünü saklarken kimi de el sallayarak, bulundukları yerden hızla uzaklaşmaya çalıştı.

  “ÜLKEMİZDEKİ İÇ SAVAŞ, ÖLÜM TEHLİKESİ NEDENİYLE UMUDA YOLCULUĞA ÇIKTIK”

  Dağlarda yürüyecek halleri kalmadığı için kara yoluna çıkan birkaç kaçak göçmen ise kendilerine ikram edilen suyu kana kana içti.

  Afganistan’dan 9 Ağustos günü yola çıktıkları ve yürüyerek buraya kadar geldiklerini belirten Muhammed Cemil, “Ülkemizdeki iç iç savaş, ekonomik kriz ve ölüm tehlikesi nedeniyle umuda yolculuğa çıktık. Ama yolda yaşadıklarımız çekilir gibi değil. Benimle birlikte bu yolculuğa çıkan arkadaşımla insan kaçakçılarına 750 dolar verdik. Fakat bizi kimse aracına almıyor, otobüsler bile kabul etmiyor.


  “TÜRKİYE’Yİ GEÇİP, AVRUPA ÜLKELERİNE GİDECEĞİZ”

  Mecburen yürüyerek Türkiye’yi geçip, Avrupa ülkelerine gideceğiz. Yolda önümüzü kesen hırsızlar, cep telefonlarımızı ve paralarımız aldılar. Yaklaşık 1 aydır aç ve susuz yürüyoruz. Hava nerede kararırsa, orada uyuyoruz. Sabahın erken saatlerinde kalkıp yürüyoruz. Çok yürümekten birçok arkadaşım gibi benim de ayağımın altı patladı.” diye konuştu.

  “BU YOLDA ÖLEN ARKADAŞLARIMIZ BİLE OLDU”

  Aç ve susuz günlerce yürümekten bitap düştüklerini belirten Seyit Kerim ise “Hepimizin hayali Avrupa ülkelerine gitmek ve orada evlenip yuva kurmak. Ülkemizde kalsak ölümle burun buruna yaşayacaktık. Türkiye’de umduğumuzu bulamazsak, Avrupa ülkelerine gitmenin bir yolunu arayacağız. Başka çaremiz yok. Umut yolculuğu sevinçli olduğu kadar zorlu. Bu yolda ölen arkadaşlarımız bile oldu. Ama umarım herkes amacına ulaşır.” dedi.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ