Gram Altın ALTIN 494.471
Polisim Dergisi

  Gama ışını nedir

  Genelde uzayda gerçekleşen çekirdeksel tepkimelerin sonucunda üretilen Gama ışınları, atom altı parçacıkların etkileşiminden kaynaklanan ve …

  Reklam
  Gama ışını nedir

  Genelde uzayda gerçekleşen çekirdeksel tepkimelerin sonucunda üretilen Gama ışınları, atom altı parçacıkların etkileşiminden kaynaklanan ve belirli bir titreşim sayısına sahip elektromanyetik ışınımlara deniyor.

  Gama ışınları, diğer elektromanyetik ışınlar arasında, en yüksek frekansa ve en düşük dalga boyuna sahiptir, bu sayede metallerden ve beton engellerden rahatlıkla geçebilirler

  Bu ışınlar, taşıdıkları enerji düzeyi nedeniyle yaşayan hücrelere önemli zararlar verebilir ve yüksüz olduklarından manyetik alanlarda sapma göstermezler.

  GAMA IŞINLARI NERELERDE KULLANILIR

  Gama ışınları günümüzde çeşitli alanlarda karşımıza çıkar. Örneğin kobaltın radyoaktif izotopu “Kobalt-60″ın yaymış olduğu gama ışınları, x-ışınlarına dönüştürülerek kanser tedavisinde kullanılıyor.

  Bu ışın, dokuya en yüksek şekilde radyasyon verirken dokuyu saran katmana en düşük dozu vererek bu hastalığın yenilmesine katkı sağlıyor.

  Kanser harici başka sorunları yok etmek için yine gama ışını yayan çeşitli araçlar kullanılıyor.


  UZAYDAN GELEN GAMA IŞINLARI BİZİ TEHDİT ETMİYOR

  Bu nedenle, uzaydan gelen gama ışınlarını incelemek isteyen gök bilimciler, çeşitli teleskoplar aracılığıyla bu ışınları atmosfere girmeden gözlemler.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ