Gram Altın ALTIN 495.289
Polisim Dergisi

  Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (26 Ağustos 2020)

  Küresel piyasalar…Haftanın ilk iki gününü yükselişlerle tamamlayan borsalar bugün frene bastı. ABD vadelileri Wall Street’te borsaların dün …

  Reklam
  Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (26 Ağustos 2020)

  Küresel piyasalar…Haftanın ilk iki gününü yükselişlerle tamamlayan borsalar bugün frene bastı. ABD vadelileri Wall Street’te borsaların dün rekorlarla kapatmasının ardından bugün yatay seyrediyor. Asya borsaları ise karışık gelen makroekonomik verilerin yatırımcıları küresel iyileşmeye dair tedbirli olmaya itmesiyle iki yılın yüksek seviyelerinden geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi 2018’in ortalarından beri en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0,1 civarı hafif gerilerken Çin borsalarında yüzde 1 düzeyinde kayıplar yaşanıyor. Japonya’da Nikkei endeksi ise yüzde 0,1 civarı ekside.

  Yurt içi piyasalar…  Önemli bir veri takviminin bulunmadığı ve Hazine ihalelerinin takip edileceği yurt içi piyasalarda kurlardaki yukarı yönlü hareket bugün de devam ediyor. Dolar/TL 7,40’ın hemen altında işlem görürken euro/TL ise 8,73 düzeyinde. 

  Petrol 5 ayın zirvesinde… Petrol fiyatları kasırga nedeniyle Meksika Körfezi’nde duran üretime paralel olarak beş ayın zirvesini gördü.  Brent petrolünün varil fiyatı 46 dolar seviyesinin üzerine çıkarken ABD ham petrolü ise 43,5 dolar civarında. Analistler, yatırımcıların ABD’yi vuran kasırganın rafinerilerde üretimin durmasına yol açmasının benzin arzında yaratacağı daralmanın ham petrol fiyatlarına etkisini fiyatladıklarını ifade ediyorlar.

  Laura, petrolü 5 ayın zirvesine taşıdı

  TÜRKİYE’DEN HABERLER

  Kamu çalışanlarına esnek çalışma hakkı… Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle, kamu kurum ve kuruluşlarında, uzaktan ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

  Kamu çalışanlarına esnek çalışma hakkı

  Temmuzda 22,5 milyarlık teşvik belgesi düzenlendi… Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Temmuz ayında toplam 22,5 milyar TL sabit yatırım tutarı olan bin 200 teşvik belgesi düzenledi. Söz konusu teşvikler içinde ithal makine ve teçhizat makina tutarı 1 milyar 436 milyon 158 bin 429 TL olarak belirlendi. Yeni teşviklerle birlikte öngörülen ilave istihdam ise 33 bin kişi oldu.

  22,5 milyar TL’lik yeni teşvik belgesi düzenlendi

  Döviz kurlarının ateşi nasıl sönecek? Merkez Bankası sıkılaştırma adımlarını sürdürüyor ama dolarda dengeli bir seyir yok. Dün yine 7.40 liraya gelen doların ateşinin alınması için analistler politika faizinin artırılması ve aktif rasyosunun kaldırılmasını öneriyor.

  “Önce aktif rasyosu, sonra politika faizi!”

  Ekonomist Ceyla Pazarbaşıoğlu’na IMF’den üst düzey görev… Türk ekonomist Ceyla Pazarbaşıoğlu, IMF’nin Strateji, Politika ve İnceleme Dairesi Başkanı olarak atandı. 23 yıllık IMF kariyeri bulunan Pazarbaşıoğlu, bir süredir Dünya Bankası’nda Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 

  DÜNYADAN GELİŞMELER

  İran: ABD özür dilerse müzkereler hemen başlayabilir…İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Eğer ABD nükleer anlaşmaya  döner ve İran’dan özür dilerse seçim sonuçlarını beklemesine gerek  yok, bugün müzakere yapabiliriz” dedi.

  Almanya’da yeni tedbirler konusunda anlaşma… Almanya’da koalisyon ortakları, koronavirüs krizinin etkilerini hafifletmek için uygulanmakta olan, aralarında kısa çalışma ödeneği  ve iflas başvurularının dondurulmasının da olduğu, tedbirlerin  uzatılması üzerinde anlaştılar.   Koalisyon ortakları CDU ve SPD arasında 7 saat süren toplantının ardından açıklama yapan CDU Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer,  “Korona bir gerçek ve zorluk olarak önümüzde durmaya devam ediyor. Bugün biz, koronavirüs ile nasıl başa çıkacağımıza yönelik önemli ve etkin tedbirleri uzatmak konusunda anlaştık” diye konuştu.

  Hindistan’da koronavirüs vakası sayısı 3,2 milyonu da aştı… Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı verilerine göre toplam koronavirüs vakası sayısı 3,2 milyonu da aşarak 3.234.474 oldu. Yapılan açıklamaya göre son 24 saatte 67 bin 151 yeni vaka tespit edildi. Dün 61 bin 408 vaka belirlenmişti.  Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte bin 59 kişi yaşamını yitirdi ve yaşamını yitirenlerin toplam sayısı 59 bin 449’a ulaştı. 

  5G’de rekabet kızıştı… ABD’nin Çinli 5G altyapı ekipman üreticisi Huawei’yi ulusal bir tehdit olarak görmesi, Ericsson, Nokia ve Samsung’un da olduğu sektörde rekabeti kızıştırıyor.

  5G’de rekabetin kodu ‘güvenlik’

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ