Gram Altın ALTIN 412.239
Polisim Dergisi

  Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (31 Ağustos 2020)

  Küresel piyasalar…  Veri bakımından yoğun geçecek olan haftanın ilk işlem gününde Asya ve ABD vadelilerinde yükselişler yaşanıyor. Japonya …

  Reklam
  Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (31 Ağustos 2020)

  Küresel piyasalar…  Veri bakımından yoğun geçecek olan haftanın ilk işlem gününde Asya ve ABD vadelilerinde yükselişler yaşanıyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,5 artışla Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Endeks geçen haftayı yüzde 2.8 kazanımla kapatmıştı. Çin lokomotif hisseleri yüzde 0,7 artışla 2015 ortasından bu yana en yüksek seviyeleri gördü. Japonya’nın Nikkei endeksi Warren Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway’ın beş büyük Japon şirketinin her birinde yüzde 5’ten fazla hisse satın aldığı haberlerinin desteğiyle yüzde 1,9 yükseldi. ABD’de vadeli endeks kontratlarında yüzde 0,5’i aşan yükselişler yaşanıyor.  

  Türkiye piyasaları… Yurt içinde ise gözler saat 10.00’da açıklanacak olan 2. çeyrek GSYH rakamlarında olacak. Türkiye’nin yüzde 10 civarı bir daralma kaydetmesi beklenirken veri öncesinde dolar/TL ve euro/TL sakin bir başlangıç yaptı. Dolar/TL 7,34 seviyesinden başlarken, euro/TL 8,74 seviyesinden işlem görüyor. Büyüme verisinin yanı sıra ağustos ayı dış ticaret verileri de açıklanacak. 

  Etil alkolde yüzde sıfır gümrük vergisi uygulamadan kaldırılıyor:  Kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılan dökme etil alkol ithalatında 25 Mart tarihinden bu yana uygulanmakta olan sıfır gümrük vergisi 14 Eylül’de kaldırılacak. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, salgın önlemleri kapsamında 25 Mart tarihli ithalat rejimi kararına ek kararla getirilen dökme etil alkol ithalatına sıfır gümrük vergisi uygulaması, 14 Eylül’den geçerli olmak üzere kaldırıldı.

  DÜNYADAN GELİŞMELER

  Trump’tan 1,3 trilyon dolarlık destek paketi talebi: ABD Başkanı Donald Trump’ın Corona virüsü nedeniyle 1,3 trilyon dolarlık yardım paketi istediği belirtildi. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu rakama az olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

  ‘ABD’nin çukurdan çıkması vakit alacak’: Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinde büyümenin üçüncü çeyrekte toparlandığını ancak ekonominin pandeminin etkisi ile içine düstüğü “derin çukurdan” çıkmasının vakit alacağını ifade etti.

  Çin’in 2020 büyüme beklentisi artırıldı: Moody’s, Çin’in 2020 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 1’den yüzde 1,9’a artırdı, 2021 büyüme tahminini de yüzde 7 olarak belirledi.

  Japonya’da sanayi üretiminde artış beklentilerin üzerinde: Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı verilerine göre Temmuz ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 8 arttı.  Ekonomistler ise sanayi üretiminde yüzde 5,8 artış bekliyorlardı.

  Trump-Biden arasındaki fark kapanıyor: ABD’de 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimine yönelik yapılan anketler, Trump’ın adaylığının resmileştirildiğini Cumhuriyetçi Parti Kongresi sonrasında Biden ile Trump’ın arasındaki farkın azaldığını gösterdi.

  ABD, 3. çeyrekte yüzde 30 büyüyecek: Goldman Sachs ABD ekonomisi için 2020 üçüncü çeyrek GSYH büyüme tahminini 3.5 puan artırarak yüzde 30 seviyesine çıkardı. Yapılan açıklamada GSYH büyüme beklentisinin yükseltilmesinde Temmuz ayı kişisel harcama ve kişisel gelir verilerinin yanı sıra perakende satış rakamlarının etkili olduğu vurgulandı.
  Goldman 2020 dördüncü çeyrek büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 6’ya indirdi. 2021 ilk çeyrek büyüme tahminini de yüzde 9.5’ten yüzde 8’e çekti.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ