Gram Altın ALTIN 492.504
Polisim Dergisi

  İç borçlanmada dövizin payı artıyor

  Kamunun iç borcu içinde Dövizin payı 2018’in sonundan bu yana hızla artıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerinden yapılan hesaplamaya göre …

  Reklam
  İç borçlanmada dövizin payı artıyor

  Kamunun iç borcu içinde Dövizin payı 2018’in sonundan bu yana hızla artıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerinden yapılan hesaplamaya göre temmuz ayı itibariyle döviz cinsi iç borcun toplam iç borca oranı yüzde 21’e yükseldi. 2018’in kasım ayında bu oran sadece yüzde 0,2 seviyesindeydi.

  Tutar olarak bakıldığında ise 2018 sonunda 247 milyon dolar olan döviz cinsi iç borç tutarı, temmuz itibariyle yaklaşık 32 milyar dolara çıktı.

  Hazine, Ağustos ayında da döviz cinsi iç borçlanmalara devam etti. Hazine 11 Ağustos’ta 3 milyar dolarlık iç borçlanma gerçekleştirdi. 25 Ağustos’ta da programda olmayan yeni bir döviz cinsi iç boçlanma ihalesi düzenleniyor. Böylelikle iç borç içindeki döviz oranı daha da yükselecek.

  Türkiye hazinesi, 1990’lar boyunca döviz borçlanmalarına ağırlık vermişti. 2001’de döviz cinsi ve dövize endeksli borçların toplam iç borca oranı yüzde 35’i aşmıştı. Ancak sonraki dönemlerde döviz cinsi iç borçlanma kademeli olarak azaltılmış ve sıfırlanmıştı.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ