Gram Altın ALTIN 503.754
Polisim Dergisi

  İnternette alan adı verme yetkisi ODTÜ’den BTK’ya geçti

  Pazar büyüklüğü yaklaşık 10 milyon lira olan “.tr” alan adlarını verme yetkisinin devri ile ilgili Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bilgi …

  Reklam
  İnternette alan adı verme yetkisi ODTÜ’den BTK’ya geçti

  Pazar büyüklüğü yaklaşık 10 milyon lira olan “.tr” alan adlarını verme yetkisinin devri ile ilgili Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) IANA/ICANN’e devri için yaptığı ortak başvuru 3 Mayıs 2019’da onaylanmıştı.

  RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

  Protokole göre, “.tr Ağ Bilgi Sistemi”nin (TRABİS) devreye alınması çalışmaları kapsamında Resmi Gazete’de bugün yayınlanan İnternet Alan Adları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile alan adları yönetimine dair ihtiyaç duyulan bazı güncellemeler BTK tarafından yapıldı.

  TÜRKİYE’DE 417 BİN 100 ALAN ADI VAR

  Türkiye’de 2020 yılı birinci çeyrek itibarıyla “Nic.tr” kayıtlarında 417 bin 100 “.tr” uzantılı olan site yer alırken, en büyük pay yüzde 83,1 ile “com.tr” uzantılı internet sitelerine ait. Bu rakamı yüzde 3,3 ile “gen.tr”, yine yüzde 3,3 ile”gov.tr” ve yüzde 2,6 ile “org.tr” uzantısına sahip siteler takip ediyor.

  ALAN ADLARINI KULLANANLARIN YÜZDE 78,1’İ TÜRKİYE’DE

  Söz konusu alan adlarını kullanan internet sitelerinin yüzde 78,1’i Türkiye’de, yüzde 10,4’ü ABD’de, yüzde 5,6’sı Almanya’da, yüzde 1,6’sı Fransa’da, yüzde 1,3’ü İngiltere’de, yüzde 1,2’si Hollanda’da ve yüzde 1,7’si diğer ülkelerde barındırılıyor.

  Yaklaşık 10 milyon liralık pazara sahip olan bu alan adları için yıllık 5 ile 25 lira arasında ödeme yapılıyor.

  KAYIT KURULUŞU KİŞİSEL VERİLERİ KORUYACAK VE SİSTEMLERİNİ YEDEKLEYECEK

  Tebliğ değişikliği kapsamında kayıt kuruluşu, kişisel verilerin korunmasına ilişkin diğer mevzuata uymakla yükümlü olacak. Öte yandan TRABİS’e entegre olan kayıt kuruluşları, sistemlerini ve yedeklerini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunduracak.

  ALAN ADININ TÜRKİYE’DEKİ SERÜVENİ

  İlk kez “.tr” alan adı işlemleri için gerekli politika ve prosedürler 1991-1998 yıllarında ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca düzenlendi. 2000 yılında Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kuruluna bağlı çalışan sektör temsilcilerinin yer aldığı ve 11 kurumsal üyeden oluşan “DNS Çalışma Grubu” oluşturuldu.

  İnternet kullanımındaki hızlı artış ve beraberinde ortaya çıkan elektronik ticaretteki gelişmelerle alan adları önem kazanmaya başladı. 2011’de yayımlanan “655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında İnternet Kurulu feshedilerek, İnternet Geliştirme Kurulu kuruldu.

  ODTÜ ve BTK’nin IANA/ICANN’e devir onayı için yaptığı ortak başvuru ise 3 Mayıs 2019’da onaylandı.

  Bugün de “.tr” alan adlarını verme yetkisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) geçti.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ