Gram Altın ALTIN 457.752
Polisim Dergisi

  İrlanda’dan Twitter’a 450 bin euroluk ceza

  İrlanda Veri Koruma Komisyonu, AB Genel Veri Koruma Tüzüğü kapsamında harekete geçerek Twitter’a ceza kesti. TWİTTER’A 450 MİLYON EURO CEZA …

  Reklam
  İrlanda’dan Twitter’a 450 bin euroluk ceza

  İrlanda Veri Koruma Komisyonu, AB Genel Veri Koruma Tüzüğü kapsamında harekete geçerek Twitter’a ceza kesti.

  TWİTTER’A 450 MİLYON EURO CEZA

  Komisyondan yapılan açıklamada, sosyal medya şirketinin durumu zamanında kendilerine bildirmemesi ve yeterli şekilde belgelendirememesi nedeniyle Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün 2 maddesini ihlal ettiği belirtilerek “Etkili, orantılı ve caydırıcı bir önlem olarak Twitter’a 450 bin euro (4 milyon 290 bin TL) tutarında idari para cezası verildi.” ifadesi kullanıldı.

  TEK DURAK MEKANİZMASI KAPSAMINDA İLK CEZA

  Böylece, AB Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün “tek durak mekanizması” kapsamında ilk kez bir sosyal medya platformuna ceza kesilmiş oldu.

  Mekanizma kapsamında, Twitter’ın yanı sıra Google, Facebook gibi diğer büyük teknoloji firmalarına Avrupa’da ev sahipliği yapan İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu, olası ihlallerde yetkili düzenleyici olarak kabul ediliyor.

  CEZA 20 MİLYON EUROYA KADAR ÇIKABİLİYOR

  İrlanda Veri Koruma Komisyonu, hangisi daha yüksekse ihlale konu olan şirkete ya küresel gelirinin yüzde 4’ü ya da 20 milyon euroya (190 milyon 637 bin TL) kadar para cezası verme yetkisine sahip.

  Twitter, bazı özel paylaşımların Android cihazlarda herkes tarafından görünür hale gelmesine yol açan hatanın 2018’in sonunda fark edildiğini ancak Noel ve yeni yıl tatili dolaysıyla eksik personelle çalışılması nedeniyle harekete geçmekte yavaş kaldıklarını ve bu konuda gerekli dersi çıkardıklarını açıklamıştı.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ