Gram Altın ALTIN 495.289
Polisim Dergisi

  Kars’ta karasinekler, esnafa zor anlar yaşattı

  Kars’ta dün hava karardıktan sonra ortaya çıkan karasinekler, hayatı olumsuz etkiledi. Kazım Paşa Caddesi’nde, hava karardıktan sonra ortaya …

  Reklam
  Kars’ta karasinekler, esnafa zor anlar yaşattı

  Kars’ta dün hava karardıktan sonra ortaya çıkan karasinekler, hayatı olumsuz etkiledi.

  Kazım Paşa Caddesi’nde, hava karardıktan sonra ortaya çıkan sinekler, esnafa zor anlar yaşattı.

  İş yerlerinin camlarına konan binlerce sinek, vatandaşları da alarma geçirdi.

  ADETA KARASİNEK İSTİLASI YAŞANDI

  Özellikle ışıklı vitrinler, evlerin cam ve balkonları, sokak lambaları ile araçların farlarına konan sineklerin büyük bir bölümü bir süre sonra öldü. Ardahan’da, bir süre önce yaşanan kelebeleklerin ölüm dansını anımsatan sinek ölümleri, görenleri şaşırttı.

  Manzara karşısında şaşkına dönen esnaf, iş yerlerini basan sineklerden kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurdu. Kimi dezenfektanla kimileri hortumla su tutup, kimileri de üzerlik bitkisi yakarak, dumanıyla sineklerden kurtulmaya çalıştı.

  “HER YER BİR ANDA SİNEK ÖLÜSÜYLE DOLDU”

  İlk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını söyleyen Selami Çapan, “Kazım Paşa Caddesi’nde süt ve süt ürünleri üzerine iş yerim var. Hava sıcak olduğu için birçok iş yerinin kapısı açık. Havanın kararması ile birlikte binlerce sinek, yakılan ışıklara akın etti. Önce korktuk. Sonra bunların kendiliğinden öldüğünü gördük. Ölenleri de biz temizledik.

  Her yer bir anda sinek ölüsü ile doldu. Kimi dükkanların camlarına dezenfektan sıktı, kimi ise üzerlik bitkisini yakarak, sinekleri iş yerlerinden uzak tutmaya çalıştı. Bazı arkadaşlar hortumla su tutarak sinekleri temizledi. Hayatım boyunca böyle bir şey ne gördüm ne de yaşadım.” diye konuştu.

  “KELEBEKLERİN ÖLÜM DANSINA BENZETTİK”

  Sineklerin ev ve iş yerlerini bastığı saatlerde evine gittiğini söyleyen Maksut Erginyürek ise “Neresi aydınlıksa sinekler adeta oraya hücum ediyordu. Onlardan kurtulmanın en iyi yolu karanlıkta durmaktı. Bunları, biz geçtiğimiz hafta Ardahan’da yaşanan ‘kelebeklerin ölüm dansı’na benzettik.

  Çünkü ışıkta bir süre uçan sinekler, tek tek ölüp yere düşüyordu. Bundan bir ay önce de Kars’ta küçük böcekler çıkmış ve belediye bunun üzerine ilaçlama çalışması yapmıştı. Umarız bir daha bu tür korkunç olayları yaşamayız.” dedi.

  Öte yandan belediye yetkilileri karasinek, sivrisinek ve diğer haşerelerle mücadele için kent merkezinde başlatılan ilaçlama çalışmasının devam ettiğini açıkladı.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ