Gram Altın ALTIN 495.289
Polisim Dergisi

  Libya’da barışçıl protestolarda BAE provokasyonu

  Libya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, Trablus’ta göstericilere ateş açanların polis güçlerinden olmadığı, güvenlik …

  Reklam
  Libya’da barışçıl protestolarda BAE provokasyonu

  Libya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, Trablus’ta göstericilere ateş açanların polis güçlerinden olmadığı, güvenlik güçlerinin arasına dışarıdan “sızdırılmış” unsurlarca bu eylemin gerçekleştirildiği aktarıldı.

  BİR PROTESTOCU YARALANDI

  Göstericilere ateş açılması sonucu bir kişinin yaralandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “bozgunculuk çıkarmak ve vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında güveni sarsmak için” yapıldığı belirtilen olay hakkında soruşturma başlatıldığı vurgulandı.

  “BARIŞÇIL GÖSTERİ HAKKINI DESTEKLİYORUZ”

  Bakanlığın, “vatandaşların haklarını talep ve ifade etmeleri için, şiddet, saldırı ve kamu mallarına zarar vermeden yapılan barışçıl gösteri hakkını desteklediğine” işaret edilen açıklamada, göstericilere ateş açanlar hakkında şunlara yer verildi:

  “SIZDIRILMIŞ KİŞİLER ELİYLE KAOS İSTENİYOR”

  “Güvenlik güçlerinin arasına sızdırılmış kanun dışı bazı kişiler, gösterileri takip etme bahanesiyle bozgunculuk çıkarmak istedi. Vatandaşın ve güvenliğini sağlamakla sorumlu güvenlik güçleri arasında güvenin sarsılması hedeflenerek ateş açıldı. Trablus ve çevresindeki kurtarılmış bölgelere yönelik savaşın bitmesiyle kısmi bir güvenlik ortamı sağlanmış, ancak bazı odaklar ülkede yeni bir kaos ortamı yaratmayı amaçlamıştır.”


  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Güvenlik güçleri göstericilere ateş açan sızdırılmış bu kişilerin takip sonucu kimliklerini tespit etti. Bunlar, İçişleri Bakanlığına bağlı herhangi bir güvenlik gücüne tabi olmayıp, bakanlık, olay hakkında adli soruşturma başlatmıştır. Sonuçlar, soruşturmanın tamamlanması ve başsavcılığın onayının ardından kamuoyuyla paylaşılacaktır.”


  EKONOMİK KOŞULLAR PROTESTO EDİLDİ

  Başkent Trablus’un Şehitler Meydanı’nda dün toplanan yüzlerce kişi, elektrik ve su kesintileri, kötü ekonomik koşullar ve devlet kurumlarındaki yolsuzluğa tepki göstermek için barışçıl gösteriler düzenledi.

  Bazı grupların çevredeki araçlara zarar vermesi üzerine güvenlik güçleri göstericileri dağıtırken, protestoculara ateş açıldı.

  Libya’nın üçüncü büyük kenti Misrata’da da belediye binası önünde toplanan kalabalık, hayat şartlarına tepki gösteren dövizler taşıyarak protesto düzenledi.

  Buradaki göstericiler, eylemin ardından belediye önündeki çöpleri topladıktan sonra olaysız dağıldı.

  HAFTER ABLUKASI VE EKONOMİK KRİZ

  Trablus başta olmak üzere Libya’nın tüm şehirlerinde halk, günlük 20 saate varan elektrik kesintileri, uzun yakıt kuyrukları ve yaşanan iç göçle birlikte artan hayat pahalılığı gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen sorunlarla boğuşuyor.

  Ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter, Nisan 2019’da milislerine Trablus’a saldırı emri vermiş, 14 ay süren saldırılarda ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti.

  Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Libya hükümetinin gelirlerini kesmek için Hafter yanlısı grupların Libya’nın doğusundaki petrol tesislerini 18 Ocak’tan bu yana kapalı tutması sonucu ülke ekonomisi 8 milyar dolardan fazla zarara uğradı.

  BAE, 40 PARALI ASKERİ LİBYA’YA GÖNDERDİ

  Yemen hükümeti saflarında güneyde Husilere karşı savaşan direniş güçleri komutanlarından Adil el-Haseni, Twitter ve Facebook hesaplarından yaptığı açıklamada, BAE’nin, 40 Yemenli askeri, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerlerin safında meşru hükümete karşı savaşması için Libya’ya gönderdiğini belirtmişti.

  Söz konusu paralı askerlerin Sirte kentine gönderildiğini kaydeden Haseni, BAE’nin bu askerlerden her birine aylık 5 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 1300 dolar) ödediğini aktardı.

  Paralı askerlerin Yemen’in güneyindeki Dali ve Lahic kentlerinden olduğu bilgisini veren Haseni, BAE’nin, “Yemen’deki piyonlarını ajan olarak kullandığını ve ülke dışında savaşmaya gönderdiğini” kaydetti.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ