Polisim Dergisi

  Manisa’da tarım işçilerinin tehlikeli yolculuğu devam ediyor

  Türkiye’de en çok traktöre sahip il olan Manisa’da tarım işçilerinin traktör römorkunda tehlikeli yolcuğu devam ediyor. Manisa’nın Saruhanlı …

  Reklam
  Manisa’da tarım işçilerinin tehlikeli yolculuğu devam ediyor

  Türkiye’de en çok traktöre sahip il olan Manisa’da tarım işçilerinin traktör römorkunda tehlikeli yolcuğu devam ediyor.

  Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde dün 3 kişinin öldüğü 10 kişinin de yaralandığı kazanın ardından bugün hayat yine normal akışına döndü. Manisa’da tarla ve bağlarda günlük 100 ila 120 lira arasında yevmiye alarak çalışan mevsimlik işçiler, yasak olmasına rağmen üreticiler tarafından traktör ya da kamyonet kasalarında ilkel yollarla taşınıyor.

  ÜRETİCİ, MALİYET YÜKSEK DİYE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ HİÇE SAYIYOR

  Kimi üreticilerin kurallara uyarak işçileri minibüslerle taşıdığı gözlenirken, kazalardan ders çıkarmayan üreticiler ise maliyetin yüksekliğini öne sürerek, işçileri traktör römorku ve açık kasalı araçlarla taşımayı sürdürüyor.

  Manisa İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de tarım işçilerinin taşındığı yol ve güzergahlarda denetimlerine aralıksız devam ediyor. Traktör sürücüsü ve aynı zamanda üretici olan Serdar Akbulut, traktör ile yolcu taşımacılığının çok riskli olduğunu vurguladı.

  Akbulut, “Tarım işçilerinin otobüsle bağın başına kadar götürülmeleri lazım. Çünkü bu şekilde iyi olmuyor, kazalar oluyor. Dayı başları maliyeti düşürmek için hemen köyün girişine bırakıyor. Kimisi de bağın başına kadar götürüyor. Yolculuğun servis araçları ile sağlanması lazım” dedi.

  “TRAKTÖRLE YOLCU TAŞIMAK RİSKLİ”

  Tarla sahiplerinden Ahmet Akkoca ise riskli olduğu için kesinlikle işçilerini traktörle taşımadıklarını söyledi. Akkoca, şöyle devam etti:

  “Traktörle yolcu taşınması riskli. Ancak bu yolu araçlar da kullanıyor, traktör de kullanıyor. Trafik kurallarına göre ise arkadan çarpan suçludur. Bence bir traktörcünün vebali yok ama kazanın olması hoş değil. Bizim işçilerimiz kendi araçları ile bağa gelip bağdan gidiyorlar. Biz traktörle işçi taşımıyoruz. Otomobil ya da otobüslerle taşınması daha uygun olur.”


  “HERKESİN İŞÇİSİNİ SERVİSLE TAŞIYACAK KADAR İMKANI OLMAYABİLİR”

  Bir diğer üzüm üreticisi Ali Erden de “İşçilerin servisle taşınması daha uygun olabilir ama herkesin işçisini servisle taşıyacak kadar imkanı da olmayabilir. Öyle düşünüyorum” dedi.

  Traktör sürücüsü Rasim Sever ise traktör ya da kamyonetle işçi taşımanın tehlikeli olduğunu dile getirdi. Sever, “Kazalar oluyor. Bunun önüne geçilmesi için muhakkak önlemler alınması lazım. Ama insanlar nasıl götürüp getirilecek. Traktörle ya da kamyonette taşıdığın zaman maliyeti sıkıntı. İnşallah bu tür kazaların olmamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ