Gram Altın ALTIN 409.911
Polisim Dergisi

  Merkel: Ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirme isteği var

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Suudi Arabistan’ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi’nin …

  Reklam
  Merkel: Ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirme isteği var

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Suudi Arabistan’ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi’nin ardından Başbakanlıkta basın toplantısı düzenledi. G20 Zirvesi’nin “çok taraflı iş birliğine katkıda bulunduğunu” belirten Merkel, zirvede, başta COVID-19 salgınıyla mücadele olmak üzere küresel sağlık, yoksullukla mücadele, ekonomi ve iklim değişikliği konularında kararlar aldıklarını söyledi.

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in, gelecekteki salgınlarla mücadele için küresel bir anlaşmaya yönelik önerilerini desteklediklerini belirten Merkel, COVID-19 salgını için de “Neyse ki artık aşı için umut var.” dedi. Merkel, COVID-19 aşısının dünyada adil dağıtımına dikkati çekerek, potansiyel aşıdan sadece Avrupa’nın değil tüm ülkelerin faydalanması gerektiğini vurguladı. COVID-19 salgınına karşı küresel iş birliğine vurgu yapan Merkel, gelişmiş ülkelere aşı sağlamak için potansiyel aşı üreten şirketlerle müzakereler yapılmamasından tedirgin olduğunu dile getirdi.

  “Ekonomiyi sürdürülebilir hale getirme isteği var”

  Merkel, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator’un finansmanında eksikliğinin devam ettiğini bildirdi. Merkel, COVID-19 salgınının, hükümetleri, ekonomilerin “çevresel bozulma pahasına” değil de “sürdürülebilir” bir şekilde büyümesi gerektiği konusunda daha bilinçli hale getirdiğini anlatarak, “Salgından ders alma ve ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirme isteği var.” diye konuştu.

  İklim konusunu, G20 Zirvesi’nde çok yoğun bir şekilde ele aldıklarını bildiren Merkel, G20’de ABD dışındaki tüm devletlerin, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerini takip etme taahhüdünde bulunduğunu dile getirdi. Merkel, “Avrupa olarak da iklim konusunda hedef taahhütlerimizi yerine getirmek için çalışacağız.” dedi.

  “Dünya ekonomisinde kalıcı bir kriz beklemiyorum”

  Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ise, G20’nin, az gelişmiş ülkelerin COVID-19’a karşı daha iyi mücadele edebilmeleri için borçlarının hafifletilmesi konusunda anlaştığını belirterek, “Bundan sonra 77 ülke faiz ödemeyecek.” dedi. COVID-19’un olumsuz etkisi nedeniyle dünya ekonomisinde kalıcı bir kriz beklemediğini belirten Scholz, COVID-19’a karşı aşı geliştirilir ve adil bir şekilde dağıtılabilirse küresel ekonomideki zorlukların uzun sürmeyeceğini söyledi. Scholz, Almanya’da eyalet başbakanları ile COVID-19’un yayılmasını önlemek için kasım ayında uygulanmaya başlanan mevcut kısıtlamaların uzatılıp uzatılmayacağının kararını, 25 Kasım’da vereceklerini sözlerine ekledi.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ