Gram Altın ALTIN 497.359
Polisim Dergisi

  Meyil Obruk Gölü’nün rengi pembeye dönüştü

  Konya Karapınar’daki Meyil Obruk Gölü, son günlerde görsel güzelliğiyle dikkat çekiyor. Bozkırın ortasındaki göl, sıcakların artması ve su …

  Reklam
  Meyil Obruk Gölü’nün rengi pembeye dönüştü

  Konya Karapınar’daki Meyil Obruk Gölü, son günlerde görsel güzelliğiyle dikkat çekiyor.

  Bozkırın ortasındaki göl, sıcakların artması ve su seviyesinin azalmasıyla suyun içindeki artemia salina türündeki bakteriler nedeniyle pembe renge büründü.

  Oluşan pembe renk, ziyarete gelenlere görsel şölen sunuyor.

  Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Fetullah Arık, Meyil Obruğu’nun yaklaşık 1 kilometreden fazla bir çapa sahip olduğunu belirtti. Arık, şunları söyledi:

  ESKİ OLUŞAN OBRUKLARDAN

  “Meyil Obruğu, Karapınar’ın kuzeyinde eski oluşan obruklardan bir tanesidir. Bölgede yüzeyi en geniş olan obruklardandır. 1 kilometreden fazla çapa sahip sulu obruktur. Meyil obruğunun uzun ekseni 1 kilometre, kısa ekseni 900 metre civarındadır. Uzun süredir orada yeraltı suyu görülebiliyor. Geçmişte oluşan obruklar daha yüksek kotlarda oluştuğu için bölgede şu anda oluşan obruklara göre yüksek bir seviyede bulunmakta.”

  “BAKTERİLER NEDENİYLE BU RENGİ ALIYOR”

  Obruktaki pembe rengin içerisindeki bakteriler nedeniyle oluştuğunu belirten Arık, “Meyil Obruğu yöredeki diğer göller gibi içerisinde bulunan suyun niteliklerine baktığınız zaman biraz tuzlu su niteliğinde ve içinde çok fazla canlı yaşamıyor. Burada özellikle tuzlu ortamlarda yaşayabilen bakterilerin yaygınlığını biliyoruz.

  Bölgedeki Tuz Gölü’nde, Obruk Gölü’nde Meke Gölü’nde olduğu gibi zaman zaman suların azalmasına bağlı olarak bakteri patlamaları yaşanabiliyor. Şu andaki renklenmenin nedeninin o olduğunu düşünüyoruz. Bölgedeki bakteriler Halobacterium artemia salina türünde bakteriler. Bu bakteriler yaygınlaştığı zaman suların rengini kırmızıya, pembeye dönüştürebiliyor.” diye konuştu.

  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ