Gram Altın ALTIN 442.153
Polisim Dergisi

  Mickey Levy: Fed, ABD ekonomi politikasını, seçimden bağımsız sürdürecek

  Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) seçim sonuçlarını dikkate almadan ultra-gevşek para …

  Reklam
  Mickey Levy: Fed, ABD ekonomi politikasını, seçimden bağımsız sürdürecek

  Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) seçim sonuçlarını dikkate almadan ultra-gevşek para politikasına devam edeceği öngörüsünde bulundu.

  Mickey Levy’e göre seçim sonuçlarından sonra iki parti ancak ekonomi çok kötüye giderse bir araya gelebilecek.

  Levy, yaptığı değerlendirmede, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik tahminlere yönelik aralık ayında yapılacak açıklamada birkaç değişikliğe gidilmesinin planlandığını anımsattı. Levy, göre hem tüm materyalleri aynı anda açıklayacaklarına ve böylece daha fazla bilgi sunacaklarına hem de belirsizlik ve risk değerlendirmeleri dengesinin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren iki yeni grafik paylaşacaklarına dair açıklamalarını gündeme getirdi.

  “FED’İN YENİLİKLERİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

  Levy, değerlendirmesinde “Fed’in iletişimlerini nasıl geliştirmesi gerektiği konusundaki önerilerimize benzeyen bu yenilikleri memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Fed’in seçim sonuçlarını dikkate almadan ultra-gevşek para politikasına devam edeceği öngörüsünde bulunan Levy, Powell’ın görev süresinin Şubat 2022’de biteceğini ve bu zamana kadar büyümenin pandemi öncesi seviyesine döneceğini ve Fed’in normal bir ekonomide uygun bir para politikasını düşünebileceğini aktardı.

  “FED TEK BAŞINA KALACAK”

  Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey ise oyların hala sayıldığını belirterek, demokratların Temsilciler Meclisinde, cumhuriyetçilerin ise Senatoda çoğunluğu sağlayacak gibi göründüğünü ifade etti.

  “ABD’DE EN AZ 2022’YE KADAR MALİ POLİTİKA ÖNLEMLERİ BEKLENMESİN”

  Bunun en az 2022’ye kadar mali politika önlemlerinin beklenmemesi gerektiği anlamına geldiğini söyleyen Marey, iki partinin ekonomi çok kötüye giderse bir araya gelebileceğini belirtti.

  Marey, bunun acil bir durum olmadığı sürece Fed’in ekonomiyi desteklemede tek başına olduğu anlamına geldiğini dile getirdi.

  FED’İN SON TAPLANTISINDAN ÇIKAN SONUÇ:

  Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Banka, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenerek böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarının destekleneceğini açıkladı.

  Koronavirüs salgınının ABD ve dünya çapında muazzam ekonomik zorluklara neden olduğuna işaret edilen Fed açıklamasında, uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyonun sağlanmasının hedeflendiğine işaret edilerek, bir süre yüzde 2 seviyesinin biraz üzerinde olması amaçlanacak enflasyonun böylece zaman içinde ortalama yüzde 2 olacağı ve uzun vadeli beklentilerin yüzde 2’de kalacağı belirtildi.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ