Gram Altın ALTIN 500.405
Polisim Dergisi

  Milli filimiz ‘İzmir’, 3 ton ağırlığa ulaşarak yetişkinliğe adım attı

  Türkiye’de doğan ilk fil olmasıyla İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın simge hayvanlarından 9 yaşındaki Asya Fili ‘İzmir’, 3 ton ağırlığa ulaşarak …

  Reklam
  Milli filimiz ‘İzmir’, 3 ton ağırlığa ulaşarak yetişkinliğe adım attı

  Türkiye’de doğan ilk fil olmasıyla İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın simge hayvanlarından 9 yaşındaki Asya Fili ‘İzmir’, 3 ton ağırlığa ulaşarak yetişkinliğe adım attı. Kardeşi Deniz ile oldukça mutlu bir yaşantısı olan İzmir’in bakıcısı Hüseyin Dedar, tüm gününü onunla geçiriyor. Dedar, İzmir’i ne kadar sevdiğini anlatırken “Bir bebeğe nasıl bakarsam İzmir’e de öyle bakıyorum” ifadelerine yer verdi.

  Sasalı’da 4 bin 125 metrekare alan üzerine kurulu Doğal Yaşam Parkı, dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen 134 türdeki 3 bine yakın hayvana ev sahipliği yapıyor. Doğal yaşam ortamlarını aratmayan yerde özenle yetiştirdikleri hayvanlarıyla çocukları gibi ilgilenen park çalışanları, ölüm olaylarıyla üzüntü, sağlıkla büyüyen hayvanlarla mutluluk yaşıyor.

  ‘ZÜRAFA ZARİFE’ ÖLMÜŞTÜ

  Kızları gibi gördükleri zürafa Zarife’nin geçen hafta ölümüyle şok yaşayan park çalışanları, parkın simge hayvanlarından İzmir’in yetişkinliğe adım atmasıyla teselli bulmaya çalışıyor.

  ‘FİL İZMİR’ PARKIN SİMGELERİNDEN BİRİ

  Parkta yaşamını sürdüren ‘Begümcan’ ve ‘Winner’ isimli fillerin yavrusu olarak Şubat 2011’de dünyaya gelen ve İzmir adı verilen fil de parkın simgelerinden biri haline geldi.

  Her gün ortalama 100 kilogram yonca ve 30 kilogram sebze ve meyve tüketen 9 yaşındaki fil, 3 ton ağırlığına ulaşarak artık yetişkinliğe adım attı.

  “ZARİFE’NİN ÖLÜMÜ BİZİM İÇİN SÖZÜN BİTTİĞİ YER”

  Parkın Müdürü Şahin Afşin, parkta dünyanın birçok ülkesinden yılda bir milyona yakın ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

  Bakımını üstlendikleri hayvanların kendileri için çok farklı bir yere sahip olduğunu belirten Afşin, “Hayvanların doğumu kadar ölümleri de bizi üzüyor. En son doğal yaşam parkımızın 12 yıllık sakini zürafa Zarife’yi kaybettik. Arkadaşlarımızla çok üzüldük. Sözün bittiği yeri yaşadık.” dedi.

  Hastalık ve ölümlere üzüldüklerini, sağlıkla büyüyen hayvanların ise kendileri için sevinç kaynağı olduğunu ifade eden Afşin, Zarife’nin ölümü sonrası ‘İzmir’in’ sağlıklı bir şekilde çocukluktan çıkmasının tüm park çalışanlarına teselli olduğunu dile getirdi.

  ÜLKEDEKİ İLK ASYA FİLİ

  Türkiye’de doğan ilk asya fili olma özelliği taşıyan İzmir’in kendileri için çok ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulayan Afşin, şunları kaydetti:

  “İzmir’imiz Begümcan ile Winner’in yavrusu olarak 2011 yılında 110 kilogram ağırlığında dünyaya geldi. Bizim için ayrı bir yeri var. Vatandaşlarımız da onu görmek için fil ailesinin yaşadığı bölüme büyük ilgi gösteriyor. 2014 yılında ise İzmir’in kardeşi ‘Deniz’ dünyaya geldi. İzmir’in iştahı çok iyi. Ağırlığı 3 tona ulaştı. Artık 9 yaşında oldu. Fillerin doğada yaşam süreleri 40-50 yıl arasında, doğal yaşam parklarında ise 70-80 yılı buluyor. İzmir’imiz artık gençlikten çıktı ve yetişkin oldu. Onunla aramızda duygusal bağ var. Bakıcıları ‘İzmir’ diye seslendiğinde sempatik hareketlerle onların yanına geliyor.”

  “BİR BEBEĞE BAKAR GİBİ İZMİR’E BAKIYORUM”

  İzmir’in gözünü dünyaya açtığı andan itibaren bakımını üstlenen veteriner sağlık teknikeri Hüseyin Dedar da onunla aralarında çok farklı bir bağ oluştuğunu söyledi.

  Fillerin hissiyatlı hayvanlar olduğunu anlatan Dedar, “İzmir bana karşı çok sadık. Aynı zamanda duygusal bir hayvan. Özellikle de kardeşi Deniz’e karşı bir başka. Ona aşırı derecede düşkün. Oyun oynuyorlar. Başına bir şey gelebileceğini düşünüp endişeleniyor. Bu, hareketlerine yansıyor. Tüm gün zamanımı İzmir ile geçiriyorum. Bir bebeğe nasıl bakarsam İzmir’e de öyle bakıyorum. Onun bakımını yapıyorum, sağlık kontrollerini yapıyorum. İzmir benim için çok önemli bir yere sahip. Onu çok seviyorum.” diye konuştu.

  Kaynak: AA

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ