Gram Altın ALTIN 500.361
Polisim Dergisi

  Rusya’dan Dağlık Karabağ açıklaması: Sivil tesislere saldırılar derhal durdurulmalı

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki sivil tesislere yönelik ateş ve saldırıların derhal durdurulması gerektiğini ifade etti …

  Reklam
  Rusya’dan Dağlık Karabağ açıklaması: Sivil tesislere saldırılar derhal durdurulmalı

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki sivil tesislere yönelik ateş ve saldırıların derhal durdurulması gerektiğini ifade etti.

  Moskova’da bir araya gelen Lavrov ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Basın toplantısında Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lavrov, bölgedeki sivil tesislere yönelik saldırıların derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

  Lavrov, Karabağ konusunda cepheleşme yanlısı söylemlerde bulunmaktan kaçınma çağrısı yaptı.

  Lavrov, “Şu anda en önemli hususun gerek taraflar arasında gerekse de sorumlu uluslararası aktörler arasında cepheleşme yanlısı söylemleri körüklemeye derhal son verilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu büyük çabalar gerektirmiyor. Bir sonraki kesinlikle atılması gereken adım, cepheleşme söylemine son vermeye paralel olarak askeri faaliyetlerin durdurulması, sivil tesislere yönelik saldırıların sonlandırılması.” dedi.

  “Ateşkes kontrol mekanizması oluşturulması için taraflarla görüşüyoruz”

  Dağlık Karabağ’daki ateşkes kontrol mekanizmasında en kısa sürede mutabık kalınmasını umduklarını ve Moskova’nın bu konuda Erivan ve Bakü’yle temas halinde olduğunu anlatan Lavrov, Moskova’da sağlanan ancak sahadaki durumu kökten bir şekilde değiştirmeyen ateşkes mutabakatının ardından bir ateşkes kontrol mekanizması oluşturulması gerektiğine ikna olduklarını söyledi.

  Sputnik’in aktardığına göre Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın mekanizmanın kurulması konusunda Azerbaycan ve Ermenistan’daki bakanlıklarla aktif çalışma yürüttüğüne dikkat çekerek mekanizmanın en kısa sürede oluşturulacağını umduklarını ifade etti.

  Moskova’da mutabakatla sonuçlanan görüşmenin ardından umutlarının zedelendiğini, zira çatışmaların ve sivil tesislere yönelik saldırıların sürdüğünü kaydeden Lavrov, bu durumun kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

  Lavrov, Bakü ve Erivan’ın Dağlık Karabağ’ı uzun süre için istikrara kavuşturacak temel hükümler üzerinde mutabakat sağlaması için bu yöndeki çabaların hızlandırılması gerektiğini kaydederek şunları söyledi: “Siyasi çözüme yönelik çabaların hızlandırılması gerektiğini söylemeden geçemem. Buna Moskova Bildirisi’nde de yer verilmişti. AGİT Minsk Grubu eş başkanları Rusya, ABD ve Fransa’nın hazırladıkları ve çatışmanın taraflarıyla istişare ettikleri birtakım çalışmalar var. Bu çalışmalarda tüm sorulara yanıtlar yer alıyor. Bence tarafları bölgede daha uzun süreli istikrar sağlamaya, ekonomik ilişkiler, ulaşım ağları önündeki engelleri kaldıracak ve hem Karabağ’ın hem de diğer bölgelerin güvenliğini sağlamaya imkan sunacak temel hükümler üzerinde mutabakat sağlamaya teşvik etmeliyiz.”

  MSB’den Dağlık Karabağ açıklaması

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ