Gram Altın ALTIN 457.213
Polisim Dergisi

  Seçiciler Kurulu, Biden’ın ABD’nin 46’ncı başkanı olduğunu resmen onayladı

  Ülkedeki 50 eyalet ve Washington DC’de, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından toplanan Seçiciler Kurulu, verdiği oylarla Biden’ın başkanlığını …

  Reklam
  Seçiciler Kurulu, Biden’ın ABD’nin 46’ncı başkanı olduğunu resmen onayladı

  Ülkedeki 50 eyalet ve Washington DC’de, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından toplanan Seçiciler Kurulu, verdiği oylarla Biden’ın başkanlığını tescil etti. ABD’de Seçiciler Kurulu’na giren ilk Türk delege Derya Taşkın da oylamada yer aldı.

  “ABD DEMOKRASİSİ TRUMP’IN SALDIRILARINA RAĞMEN AYAKTA”

  Biden, başkanlığın onaylanmasının ardından Wilmington’da yaptığı açıklamada, “Tarih boyunca yaptığımız gibi yeni bir sayfa açma, birleşme, iyileşme zamanı geldi.” dedi. Kendisine oy veren vermeyen bütün Amerikalıların başkanı olacağına yönelik söz veren Biden, Amerikan demokrasisinin, ABD Başkanı Donald Trump‘ın saldırılarına rağmen ayakta olduğunu belirtti.

  DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI

  Biden, “ABD’de siyasiler kontrolü ele almaz, halk onlara yetki verir” dedi. ABD halkına birlik ve dayanışma çağrısını yineleyen Biden, önlerinde koronavirüs salgınını kontrol altına almak ve ekonomik yardım sağlamak gibi acil görevleri olduğunu söyledi.

  Seçiciler Kurulu’nun oylama sonuçları, 6 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında yapılacak Kongre oturumunda, tekrar onaylanmak üzere ele alınacak.

  SEÇİMLERİ, 306 DELEGEYLE JOE BİDEN KAZANMIŞTI

  Ülkede, 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini 306 delegeyle Joe Biden kazanmış, ABD Başkanı Donald Trump ise 232 delegede kalmıştı. ABD’deki başkanlık seçimlerinde “Seçiciler Kurulu” adı verilen sistemde, her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor.

  Seçmenler, sandıkta doğrudan başkan adayına değil eyaletin Seçiciler Kurulu üyelerine oy veriyor. Eyalette en fazla oyu hangi parti alırsa, o partinin önceden belirlenen delegeleri daha sonra ABD’nin başkanı ve başkan yardımcısını resmen seçiyor. 538 sayısının yarıdan 1 fazlasına, yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

  Eyaletin Kongre Üyeleri, kendi eyaletlerinin valilerinin gönderdiği Seçiciler Kurulu oylarını kabul etmezse, ABD Kongresi’nde yapılacak görüşme ve oylamayla o eyaletle ilgili karar alınacak.

  TRUMP’IN SEÇİM SONUCUNA İTİRAZI

  “Seçimlerde hile olduğunu” iddia eden Trump, sonuçları kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti. Trump ekibinin birçok eyalette açtığı davalar reddedilmişti.

  “YÜKSEK MAHKEME BİZİ REZİL EDİYOR”

  Trump ise Yüksek Mahkeme’nin, Biden’ın seçim zaferinin geri döndürülmesine yönelik davayı reddetmesine tepki göstererek, “Yüksek Mahkeme bizi rezil ediyor. Hiçbir bilgelik ve cesareti yok.” ifadesini kullanmış, seçimlerde “tarihin en büyük yolsuzluğunun” yapıldığını öne sürmüştü.

  KARŞIT GRUPLAR ARASINDA KAVGA ÇIKTI

  ABD’de dün, başkent Washington başta olmak üzere birçok kentte, seçimleri kaybeden Trump’a destek eylemlerinde, karşıt gruplar arasında çıkan kavgalarda 5 kişi yaralanırken, onlarca kişi de gözaltına alınmıştı. Gösterilerde, Trump’ın “seçimlerde hile olduğu” iddialarına destek verilmişti.

  Kaynak: Anadolu Ajansı / Betül Yürük

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ