Gram Altın ALTIN 453.385
Polisim Dergisi

  SGK, koronadan vefat eden sağlıkçıların “meslek hastalığı” işlemlerine dair yol haritasını belirledi

  Sürecin hızlanması için Sağlık Bakanlığı’na yazı gönderen SGK, Bakanlık’tan sağlık çalışanlarının meslek hastalığı ve vazife malullüğüne ilişkin …

  Reklam
  SGK, koronadan vefat eden sağlıkçıların “meslek hastalığı” işlemlerine dair yol haritasını belirledi

  Sürecin hızlanması için Sağlık Bakanlığı‘na yazı gönderen SGK, Bakanlık’tan sağlık çalışanlarının meslek hastalığı ve vazife malullüğüne ilişkin yapılacak işlemler için gerekli evrakları istedi.

  SGK’nin ilettiği yazıda, “Görevi nedeniyle Kovid-19’a yakalanarak vefat eden sağlık çalışanlarından, kadrolarına göre; 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi (memurlar) kapsamında olanlar Vazife Malullüğü, (a) bendi (işçiler) kapsamında olanlar ise Meslek Hastalığı kapsamında değerlendirilebilecektir.” ifadesine yer verildi.

  Yazıda, Kovid-19 nedeniyle vefat eden memur statüsündeki sağlık çalışanlarının tüm başvurularının kurumlarınca alınarak hızla SGK’ye gönderilmesi istendi.

  “SGK MÜDÜRLÜKLERİNDE ÖZEL PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ”

  Ayrıca 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sağlık personelinin hak sahiplerinin ilgili SGK İl Müdürlükleri ile merkez müdürlüklerine başvuru yapmaları yönünde bilgilendirilmeleri gerektiği de belirtildi. Şu ana kadar ulaşan sağlık çalışanlarının bireysel başvurularının ivedilikle değerlendirildiğine ve aylıkların bağlandığına işaret edilen açıklamada, “Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına ilişkin yapılacak başvurular için SGK İl Müdürlüklerinde özel personel görevlendirildi. Bu görevlilere işlemlerin titizlikle ve hızla sonuçlandırılması talimatı verildi.” bilgisi paylaşıldı.

  YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK

  Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tanısı konan ve vefat eden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malülü hükümlerinden yararlandırılmasına ilişkin dün bir genelge yayımladı. Buna göre:

  • Yayımlanan genelge ile sağlık çalışanları vazife malülü sayılacak.
  • Tanı konulan ve vefat eden sağlıkçı yakınlarına aylık bağlanacak.
  • Aileleri ek ödeme ve istihdam gibi haklardan yararlanabilecek.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başı yapılan kabine toplantısı sonrası, yaptığı açıklamada, “Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklardır. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malülü/meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacak.” diyerek sağlık çalışanlarına müjde vermişti.

  Kaynak: Haberler.com / Burcu Çalık Göçümlü

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ