Gram Altın ALTIN 493.547
Polisim Dergisi

  Sofralık üzümde hedef 180 milyon dolarlık ihracat

  Türkiye’nin sofralık üzüm üretim merkezi Manisa’da yeni sezon, koronavirüs salgınına rağmen hızlı başladı. Manisa ve çevresinde kayıtlı 50 bin …

  Reklam
  Sofralık üzümde hedef 180 milyon dolarlık ihracat

  Türkiye’nin sofralık üzüm üretim merkezi Manisa’da yeni sezon, koronavirüs salgınına rağmen hızlı başladı.

  Manisa ve çevresinde kayıtlı 50 bin üretici, 1 milyon dekar bağda üzüm üretiyor.

  Türkiye’nin yıllık 4 milyon tona ulaşan üzüm rekoltesinin yüzde 60 ila 70’ini karşılayan Manisa’da yıllık 2.5-3 milyon ton arasında üzüm yetiştiriliyor ve bunun yüzde 90’ı ihraç ediliyor.

  Manisa’da üretilen üzümün yarısı kurutmalık, yüzde 40’ı yaş, yüzde 10’u ise şıralık ve şaraplık olarak değerlendiriliyor.

  HEDEF 180 MİLYON DOLAR

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, geçen yıl 59 ülkeye 150 milyon dolar değerinde Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzüm gönderdiklerini belirterek, bu sezon da 8 Ağustos’ta başladıkları ihracatın geride kalan iki haftada hızlı bir şekilde ilerlediğini anlattı.

  Uçak, iki haftalık periyotta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik artış yakaladıklarına işaret ederek, “Sezon sonunda toplam ihracatımızda geçen yılı geride bırakacağımızı düşünüyor, 170-180 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz. İnşallah bu sezon bereketli bir ihracat sezonu geçirir ve ülkemize bol döviz getiririz.” dedi.

  AVRUPA’YA YOĞUN İHRACAT

  MANİSA, TEK BAŞINA KARŞILIYOR

  Türkiye’nin üzüm ihracatının önemli bölümünü tek başına karşılayan Manisa’da en yaygın yetiştirilen “Sultani Çekirdeksiz Üzüm” ise adını Manisa’dan Osmanlı İmparatorluğu saraylarına gönderilen çekirdeksiz üzümden alıyor.

  Tadı, aroması ve tane yapısı ile “Sultanlara Layık” anlamına gelen Sultani, yurt dışında ise “Sultanas” adıyla anılıyor.

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/polisrew/public_html/polisimdergisi.org.tr/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ