Gram Altın ALTIN 454.023
Polisim Dergisi

  Van Kalesi ve çevresi, nitelikli doğal koruma alanı oldu

  Van Kalesi ve çevresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillendi. Van Çevre ve Şehircilik …

  Reklam
  Van Kalesi ve çevresi, nitelikli doğal koruma alanı oldu

  Van Kalesi ve çevresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillendi.

  Van Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Kemal Atlı, 2011’den bu yana Bakanlık bünyesinde 14 kişiden oluşan uzman ekiple tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi.

  TESCİLLEME ÇALIŞMASI

  EKOLOJİK TEMELLİ RAPOR HAZIRLANDI

  Daha önce birinci derece sit alanı olarak bilinen Van Kalesi ve çevresinin yapılan çalışmayla yeni statüye kavuşturulduğunu anlatan Atlı, şunları kaydetti:

  “Bakanlığımızca Van Kalesi ve çevresi için ekolojik temelli rapor hazırlandı. Bu rapor, kasım ayında Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nda toplantı gündemine alındı. Değerlendirmeye alınan tescil dosyası, komisyonun 13 Kasım 2020 tarih ve 241 sayılı kararı ile tescili uygun bulundu. Bu kapsamda, dosya onaylanmak üzere Bakanlığımıza bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

  “VAN KALESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA”

  Bakanlıkça değerlendirmesi yapılan Van Kalesi ve çevresi için ‘doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı’ tescili uygun görüldü. Bakanlığımızın onayı ile bu karar Resmi Gazete’de de yayınlandı. Kentimizin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Van Kalesi için çok önemli bir çalışma oldu. Bu karar bizi de sevindirdi.”


  Reklam
  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ