Gram Altın ALTIN 407.908
Polisim Dergisi

  Yunanistan ve Rum Kesimi’nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

  Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile gerilim sürerken, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Kapalı …

  Reklam
  Yunanistan ve Rum Kesimi’nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

  Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile gerilim sürerken, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Kapalı Maraş şehrinin açılması için yeni bir süreç başlatılmıştı.

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde panikle karşılanan gelişmeden sonra Maraş, 45 yıl aradan sonra gazetecilere açılmıştı.

  Rum tarafında konuya ilişkin, “Kapalı Maraş’ın açılması bizim mezar taşımız olur” yorumları yapılırken, şehrin açılmaması için girişimlerde bulunulmaya başlandı.

  ABD VE RUSYA’DAN YARDIM İSTEYECEKLER

  Bu kapsamda, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, şehri açma yönündeki çalışmalarını engellemek amacıyla ABD ve Rusya nezdinde girişimde bulunma kararı aldı.

  46 yıldır kapalı durumda olan Maraş’ın açılma hamlesinden rahatsızlık duyan Rum Kesimi’nin ardından son dönemlerde provokatif eylemlerde bulunan Yunanistan da harekete geçti.

  YUNANİSTAN ABD’YE SIĞINDI

  Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında Doğu Akdeniz’de yeni bir Navtex ilan etmesi sonrası panikleyen Yunanistan, destekçilerinin arkasına sığınmaya alışıyor.

  ABD’ye gidecek olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın en önemli gündemlerinden birinin Kapalı Maraş’ın açılmasının engellemeye yönelik temaslar olacağı kaydedildi. Cuma günü New York’ta görüşmeler yapacak olan Dendias, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşecek.

  RUM KESİMİ BÜYÜKELÇİLERİ BALKANLIĞA ÇAĞIRDI

  Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de Güvenlik Konseyi beş daimi ülkenin Güney Kıbrıs büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Rum Dışişleri Bakanı, Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik çalışmaların durdurulması için büyükelçilerden destek istedi. Görüşmelerle ilgili açıklama yapan Rum Bakan Hristodulidis, haftaya Ada’ya gelecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapacakları görüşmelerin gündeminde Maraş konusunun öncelikli gündem maddeleri arasında yer alacağı ifade edildi.

  KKTC BAŞBAKANI TATAR’DAN MARAŞ MESAJI

  Gazimağusa’ya ziyaret gerçekleştiren KKTC Başbakan Ersin Tatar da Maraş’taki harap binalara işaret ederek KKTC geliştikçe kapalı Maraş’ın açılmasının siyasi anlamda değil Gazimağusa’nın genişlemesi için çok doğru bir adım olduğunu söyledi. Tatar yaptığı açıklamada, “Yolumuzdan dönmeyeceğiz. Kimse bunu bizden bekleyemez” dedi.

  Kapalı Maraş için yeni adım

  Reklam
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ